CETA čoskoro vstúpi do platnosti, Francúzsko ju prešetruje

Zdroj: Bodo Marks/Greenpeace

Založením výboru spĺňal Emmanuel Macron jeden zo svojich predvolebných sľubov. Fungovať začal pred dvoma týždňami, 5. júla, no času má už teraz málo.

Výbor má zhodnotiť možné vplyvy dohody s Kanadou na životné prostredie a zdravie, a odporučiť, ako CETA, o podobné dohody v budúcnosti, vylepšiť.

Výboru zloženému z expertov na životné prostredie, verejné zdravie a medzinárodné právo predsedá Katheline Schubert, environmentálna ekonómka a profesorka na Paris School of Economics. Verdikt má vyniesť do 7. septembra. Dva týždne na to – 21. septembra – vstúpi CETA provizórne do platnosti.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/europarlament-dal-ceta-zelenu/

Času je málo

Macronove predvolebné sľuby skrížila realita kalendára EÚ. Len pár dní po vytvorení výboru oznámila Európska komisia a Kanada dátum provizórneho vstupu CETA do platnosti. To znamená, že za dva mesiace začne platiť asi 90 percent dohody.

Plný vstup do platnosti bude potom, čo ju ratifikujú všetky členské krajiny Únie.

„Vstup CETA do platnosti 21. septembra nemožno tolerovať, pretože znemožní akýkoľvek pokus vziať do úvahy závery expertov“, tvrdí riaditeľka mimovládne organizácie Foodwatch, Karine Jacquemart. „Podľa nás existuje riziko, že závery výboru budú vzaté do úvahy pri budúcich dohodách, no nie pri CETA.“

V Bruseli si málokto myslí, že odporúčania budú mať akýkoľvek významný vplyv. Podľa francúzskeho europoslanca a člena výboru EP pre obchod Francka Prousta (EPP) bude mať výbor „malý vplyv“.

„Národný hodnotiaci výbor nebude, zo dňa na deň, schopný zmeniť politickú dynamiku medzi EÚ a Kanadou, alebo právny rámec ich hospodárskej spolupráce.“

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/europa-podla-macrona-co-mozno-cakat-od-noveho-francuzskeho-prezidenta/

Kritici CETA ale dúfajú, že zmeny na poslednú chvíľu budú možné – podobne, ako keď Komisia pod tlakom protestov, tesne pred podpisom zmluvy, zmenila ustanovenia o ochrane investorov.

„Keď sme chceli zmeny v CETA v roku 2015, povedali nám, že to nie je možné, pretože text je už konečný. No nakoniec Komisia pristúpila k reforme arbitrážnych tribunálov. Teraz je na Macronovi, aby našiel politický manévrovací priestor na prijatie budúcich záverov (expertov)“, hovorí Jacquemart.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/unie-uz-vie-ake-obchodne-dohody-maju-schvalovat-aj-narodne-parlamenty/

Problém so syrom

Francúzska vláda však môže mať o dôvod naviac, pre ktorý by chcela odložiť predbežný vstup CETA do platnosti: kvóty na syr. Francúzsko sa už počas obchodných rokovaní snažilo ochrániť svoje syry s geografickým označením pôvodu.

Problém vidí aj v súčasnom texte zmluvy.

„Pokiaľ ide o CETA, chránime naše záujmy a pokiaľ nebude problém syrových kvót vyriešený, dohodu nebudeme vo Francúzsku uplatňovať“, povedal 12. júla minister hospodárstva Bruno Le Maire.