CETA: Kanaďania sú zatiaľ opatrní

Kanadská ministerka obchodu Chrystia Freeland. Zdroj: Reuters

Hoci sa belgické regionálne a federálna vláda dohodli na ústupkoch, vďaka ktorým mohol premiér Michel podpísať obchodnú dohodu s Kanadou, plánovaný summit EÚ-Kanada s už nekonal.

Kanadskí predstavitelia sú vo vyhláseniach zatiaľ opatrní. Ministerka obchodu na zasadnutí parlamentu v Ottawe zopakovala, že Kanada je pripravená dokument podpísať, keď bude pripravená Európa.

Kanadský minister zahraničných vecí Stephane Dion zas počas návštevy v Paríži povedal: „Ak sa to pretaví do skutočnosti, sú to vynikajúce správy.“ Minister je „opatrne optimistický“.

Dosiahnutú dohodu musí podporiť zvyšných 27 štátov EÚ, ako aj belgické regionálne vlády. Tie sa, podľa Michelsa, sľúbili pozitívne vyjadriť do dnešnej polnoci.

Podľa agentúry AFP ešte nebol určený nový dátum podpisu dohody. Štvrtkový deadline, ktorý sa nakoniec nepodarilo stihnúť, bol podľa nemenovaného zdroja skôr „nástrojom“ politického tlaku, než niečím pevne daným.

Obsah kompromisu neznámy

Obsah kompromisu, ktorý dohoda belgická vláda so zástupcami regiónov, zatiaľ nie je známy. Bude sa pravdepodobne týkať jedného z najkontroverznejších prvkov CETA, ktorý kritizovali aj Valóni: mechanizmu riešenia sporov medzi štátom, a investormi.

Jednou z možností je urýchlenie vzniku medzinárodného rozhodcovského tribunálu. Ten by začal fungovať už pre CETA, neskôr by sa jeho pôsobnosť rozšírila aj na iné podobné obchodné dohody.

Aj po zverejnení kompromisu ostane viacero otázok otvorených: vplyv komplikácií okolo podpisu CETA na nateraz zablokovanú dohodu TTIP, vplyv CETA na platnosť bilaterálnych obchodných dohôd, a podobne.

Predbežná platnosť

CETA je zmiešanou dohodou, preto si bude vyžadovať ratifikáciu národnými parlamentmi. Proces môže trvať niekoľko rokov.

Do jeho zavŕšenia bude dohoda uplatňovaná predbežne.