CETA: Ministri sa nedohodli, štafetu preberajú lídri EÚ

Minister hospodárstva Peter Žiga, Rada EÚ

Ministri EÚ neodklepli obchodnú dohodu s Kanadou. Dôvodom boli výhrady Belgicka, Bulharska a Rumunska. O CETA budú rokovať v piatok lídri Únie.

Na mimoriadnom zasadnutí obchodnej sekcie Rady pre všeobecné záležitosti sa nepodarilo dosiahnuť súhlas všetkých členských štátov s CETA, obchodnou a investičnou dohodou s Kanadou.

Rumunsko a Bulharsko nenamietajú proti dohode ako takej, pred podpisom však žiadajú od Kanady písomný prísľub zrušenia vízovej povinnosti. Sú jedinými dvoma krajinami EÚ, voči ktorým ju Kanada ešte uplatňuje.

Zatiaľ čo Bulharsko je ochotné súhlasiť s postupným uvoľňovaním vízového režimu, Rumunsko žiada úplné zrušenie povinnosti už v 2017. Zástupcovia oboch krajín, Európskej komisie a kanadskej strany diskutujú o možnostiach.

„Chcel by som vyzvať všetkých účastníkov, aby otázku vyriešili tak rýchlo, ako sa dá“, povedal minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý zasadnutiu ministrov predsedal.

Belgicko: politický problém

Väčším problémom sa ukazuje byť Belgicko. Federálna vláda nedostala od regionálneho valónskeho parlamentu oprávnenie CETA podpísať.

Čítajte viac: Belgické regionálne parlamenty blokujú CETA

Napriek silnému tlaku z federálnej úrovne i zahraničia, socialistami vedená valónska regionálna vláda odmieta ustúpiť. Jej premiér Paul Magnette, ktorého si koncom minulého týždňa pozval na „rozhovor“ aj francúzsky prezident, v utorok vyhlásil, že nedá autorizáciu na podpis dohody.

Summit s Kanadou ohrozený

O dohode budú rokovať lídri Únie na piatkovom summite. Zatiaľ sa však zdá, že belgický premiér nebude mať potrebné oprávnenie na jej podpis.

To by znamenalo, že summit EÚ-Kanada, plánovaný na 27. októbra, na ktorom mala byť dohoda oficiálne podpísaná zástupcami oboch strán, sa neuskutoční. Či pôjde len o odklad, alebo sa CETA ocitne v slepej uličke, ako TTIP, je zatiaľ otvorenou otázkou.

„Predbežná platnosť“

Aj v prípade podpisu bude musieť byť CETA ratifikovaná parlamentami členských štátov, resp. regionálnymi legislatívami. Pokiaľ sa tento proces ukončí, dohoda bude platiť „predbežne“. Uplatnia sa tie jej časti, ktoré spadajú pod výlučné kompetencie EÚ.

Čítajte viac : Francúzski poslanci ďalej nesúhlasia s CETA

Niektorí národní poslanci túto „predbežnú platnosť“ odsudzujú ako podkopávanie demokracie. Nemecký ústavný súd pred časom rozhodol, že nie je v rozpore so ústavným právom krajiny, obmedzil však možný rozsah jej aplikovania.