Chirac obhajcom ekonomického nacionalizmu

 

Krátka správa:

Francúzsky prezident Jacques Chirac sa v pondelok pokúsil o znovuzískanie svojej autority a obhajobu neúspešnej vlády de Villepina v zriedkavom televíznom interview.

Toto televízne vystúpenie 73-ročnému prezidentovi prinieslo výsmech zo strany médií, najmä pokiaľ šlo o zmienky o neexistujúcom Airbuse A370 alebo predpoveď, že Francúzsko zvíťazí nad Brazíliou vo finále Majstrovstiev sveta (oba tímy sa stretnú v štvrťfinále).

Chirac sa však nevyhol ani svojej obľúbenej téme, ktorou je obhajoba národných ekonomických „šampiónov“. V pondelok šlo o podporu zlúčenia spoločnosti Suez s pylnárskym gigantom Gaz de France, a to napriek otázkam, týkajúcim sa legálnosti podobného postupu, ktoré vyslovil Brusel.

Zlúčenie vo výške 70 miliárd € obhajuje francúzska vláda od neúspešného pokusu o zlúčenie firmy Suez s talianskym Enelom. Chirac povedal: „Musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme zabezpečili naše dodávky zemného plynu. Odtiaľ pochádza myšlienka na zlúčenie Suezu s Gaz de France.“

Chirac tiež odmietol tvrdenia, že Francúzsko rezignovalo na plán indickej oceliarskej skupiny Mittal prebrať v Luxembursku pôsobiaci podnik Attel, v ktorom pracuje mnoho občanov Francúzska. Dodal, že prvotná ponuka Mittalu „ospravedlňuje reakciu francúzskej a luxemburskej vlády“ a že „bez francúzskej reakcie by sa nič nestalo“.

Francúzsky prezident tiež v rozhovore nevylúčil, že sa pokúsi opätovne kandodovať na pozíciu prezidenta v ďalších prezidentských voľbách.

Medzitým úrady EÚ pre hospodársku súťaž prešetrujú dohodu medzi Suezom a Gaz de France, ktorá údajne porušuje antitrustové pravidlá v EÚ.