Čína valcuje svetový obchod

Krátka správa:

Decembrový obchodný prebytok Číny dosiahol ročný rekord 24,4 miliardy amerických dolárov, čo je nárast o 16%, informuje agentúra Bloomberg. Vývoz vzrástol o 23%, čo dokazuje stále veľký dopyt po lacných čínskych produktoch – najmä textile, obuvi, mobilných telefónoch a hračkách.

Podľa analytikov spotrebiteľov evidentne neodradili informácie o nízkej kvalite čínskej produkcie. Najviac kritiky, najmä z EÚ, sa ušlo hračkám, morským plodom a potrave pre zvieratá.

„Požadovaná bezpečnosť výrobkov je len zámienka na obchodný protekcionizmus,“ vyhlásil Zhu Baoliang, hlavný ekonóm Štátneho informačného centra v Pekingu. Zmietol tak zo stola neustále požiadavky EÚ, aby čínsky dovoz rešpektoval prísne spotrebiteľské štandardy na európskom trhu.

Čína je najväčší importér do EÚ – v roku 2006 doviezla na starý kontinent tovar v hodnote 191 miliárd eúr, pričom s EÚ vykazuje obchodný prebytok 128 miliárd eúr. Čínsky export do Európy stále rastie – v prvom štvrťroku 2007 tempom 26%.

Zhu Baoliang odporúča, aby vláda v Pekingu pristúpila k „minimálne 5% ročnému zhodnocovaniu čínskej meny.“ To je požiadavka, ktorú Peking počúva od viacerých svetových lídrov. Čínsky export by sa stal o niečo drahší, čo by ho spomalilo. Rovnako by sa znížila miera inflácie, ktorá aktuálne predstavuje jednu z najväčších hrozieb čínskej ekonomiky. Jej hodnota v decembri dosahovala takmer 7%. Čínska vláda už oznámila „prísnu monetárnu politiku.“ Jej mena by sa v roku 2008 mala voči doláru zhodnotiť o 7%.

Čínsky export spomalí aj recesia americkej ekonomiky. Ma Jun, čínsky ekonóm Deutsche Bank AG v Hong Kongu potvrdzuje, že „spomalenie amerického hospodárskeho rastu o jeden percentuálny bod spomalí čínsky export o štyri percentuálne body,“ píše Bloomberg.