Čínsko-americká obchodná vojna poškodzuje Európu

V čínskom Guangzhou chcú americkým zákazníkom účtovať pre obchodnú vojnu viac ako domácim [EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI]

Obchodná komora Európskej únie v Číne kritizovala clá, ktoré vzájomne na svoj tovar uvalili Peking a Washington.

Eskalujúci obchodný spor medzi Čínou a USA poškodzuje európske firmy a narušuje globálne dodávateľské siete.

Uviedla to v reakcii na najnovší vývoj obchodných vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom Obchodná komora Európskej únie v Číne (EUCCC).

Jej prezident Mats Harborn povedal, že americká colná politika voči Číne je „ekonomickým šialenstvom” a nepovedie k potrebnému urýchleniu trhových reforiem na čínskom trhu. „To, čo USA momentálne robia, je podľa nás ekonomické šialenstvo,” myslí si Harborn.

Odkladanie investícií

V najnovšom prieskume, ktorý komora uskutočnila, zhruba 54 percent z oslovených firiem uviedlo, že negatívne vnímajú americké dovozné clá a zhruba 43 percent respondentov takto vníma čínske clá.

Dovozné clá, ktoré najväčšie svetové ekonomiky uvalili vzájomne na svoj tovar, zasahujú do hospodárskeho rastu, zamestnanosti a nútia firmy odkladať investície, ukázala štúdia. Približne 17 percent oslovených firiem uviedlo, že v dôsledku napätia v medzinárodnom obchode sa rozhodli odložiť ďalšie investície alebo plány na rozšírenie svojich aktivít.

„Obchodná vojna medzi Čínou a USA má výrazný vplyv na európske podniky pôsobiace v Číne, pričom tento vplyv je do veľkej miery negatívny,“ povedal k prieskumu prezident EUCCC Harborn.

Čína sa chce Trumpovej obchodnej politike postaviť spoločne s Európou. Brusel to odmieta

Čína vyvíja tlak na Európsku úniu, aby vytvorili alianciu proti obchodnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ponúka väčšie otvorenie svojich trhov. Peking však narazil na odpor.

Podľa neho sa dá očakávať, že ďalší prieskum prinesie ešte horšie výsledky. Uviedol, že európske firmy súhlasia s názorom Američanov, čo sa týka čínskych obchodných a investičných praktík. „Ale riešenie problému zavádzaním stále nových ciel je veľmi nebezpečné,” dodal. Navyše, to nebude mať adekvátny efekt, keďže tlak na čínsku vládu prostredníctvom ciel iba spomalí potrebné reformy na čínskom trhu.

Európska únia preferuje iný prístup k riešeniu problémov firiem v Číne. Ako dodal Harborn, EÚ sa nesnaží nútiť Peking k prudkými zmenám, namiesto toho diskutuje o reformách, ktoré aj čínska vláda považuje za prínos pre čínsku ekonomiku.

Hrozia ďalšie clá

Americký prezident Donald Trump v pondelok 17. septembra oznámil, že od nasledujúceho pondelka začnú platiť na ďalšie čínske produkty dovozné clá vo výške 10 percent, a to v ročnej hodnote 200 miliárd amerických dolárov (171,36 miliardy eur). Clá sa navyše od 1. januára zvýšia na 25 percent. Trump sa pre takýto postup rozhodol preto, aby americké firmy získali čas na hľadanie alternatívnych trhov.

Trump zároveň varoval, že ak Čína pristúpi k odvetným krokom voči americkým farmárom alebo podnikom, uvalí clá aj na ďalší čínsky tovar v hodnote 267 miliárd USD. Od júla zaviedli krajiny voči sebe clá na produkty v hodnote 50 miliárd, v júli na tovar za 34 miliárd a auguste za 16 miliárd dolárov.

Európska únia a Čína zintenzívňujú rokovania o investičnej dohode

Čína zjednoduší prístup európskych firiem na jej trhy a postará sa o lepšiu ochranu práv ich duševného vlastníctva, vyhlásil na summite EÚ-Čína čínsky premiér Li Kche-čchiang. Lídri EÚ si počkajú, ako sa sľuby prejavia v praxi.

Európske firmy súhlasia s názorom Američanov, čo sa týka čínskych obchodných a investičných praktík. „Ale riešenie problému zavádzaním stále nových ciel je mimoriadne nebezpečné,“ dodal Harborn.

Ekonomika Číny by mala tento rok dosiahnuť rast na úrovni 6,5 percenta, ekonómovia ale upozorňujú, že obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou môže spôsobiť, že očakávané tempo rastu krajina nedosiahne.

Na to poukazujú aj americké firmy, ktoré varujú, že takýto vývoj zasiahne aj americké podniky, keďže pre veľký počet z nich je čínsky trh mimoriadne dôležitý.