Čínsky drak dráždi Európu

Zdroj: Selva Morales, www.creativecommons.org

Krátka správa:

„Európsky trh je zaplavený čínskym dovozom,“ tvrdí Európska konfederácia železiarskeho a oceliarskeho priemyslu (Eurofer). Európski oceliari sa obávajú veľkých škôd. Za prvých deväť mesiacov vzrástol dovoz čínskej ocele do únie o 137% a dosahuje takmer 10 miliónov ton. V prípade žiarovo pokovovaných plechov a pásov je nárast za posledné štyri roky až 3300%.

Eurofer už podal na Európsku komisiu sťažnosť voči obchodnej politike Činy, Taiwanu a Južnej Kórey. Žiada, aby EK uvalila na dovoz za studena valcovaných plochých produktov z nehrdzavejúcej ocele antidumpingové clá. Konfederácia tvrdí, že ázijská oceľ sa predáva za dumpingové ceny, čo spôsobilo podhodnotenie cenovej hladiny o 25%. Oceliari sa cítia byť ohrození, tvrdia, že o prácu môžu prísť tisícky ľudí.

Problém vníma aj U.S. Steel Košice, s.r.o. Hovorca spoločnosti Ján Bača poukazuje na enormný nárast dovozu čínskej ocele a dodáva: „Nárast dovozu čínskej ocele považujeme za problém, pretože je ekonomicky neodôvodnený a živený štátnymi intervenciami.“ To podľa neho vedie aj k celosvetovo zhoršujúcej sa obchodnej bilancii s Čínou. Obchodný deficit EÚ s Čínou sa za prvých sedem mesiacov tohto roka zvýšil o takmer 25%.

Európska komisia potrebuje na posúdenie sťažnosti niekoľko mesiacov. Čínske obchodné praktiky už v minulosti veľakrát kritizovala. Očakáva sa však, že bude citlivo zvažovať záujmy európskych oceliarov a dopyt spotrebiteľov po lacnej oceli. Komisár pre obchod Peter Mandelson vyhlásil: „Oceliarom som už povedal, že majú právo žiadať antidumpingový proces, ale jeho výsledok si netrúfam predpovedať.“

V ďalších týždňoch by mal Eurofer podať sťažnosti na ďalšie čínske oceľové produkty. Podobné praktiky amerických oceliarov však odmieta. Tí tlačia na US vládu a kongres, aby prijali ochranné opatrenia voči zahraničným dovozcom. V tomto prípade Eurofer tvrdí, že domáci protekcionizmus poškodzuje amerických spotrebiteľov a svetový trh. Argumentuje tým, že dovoz ocele do USA klesá a je pod úrovňou z roku 1987.


Diskutujte na tému Predstavuje Čína hrozbu pre ekonomiku EÚ?