Čínsky prezident: Z obchodnej vojny nevzíde žiadny víťaz

Čínsky prezident Si Ťin-pching na ekonomickom fóre v Davose, zdroj: EurActiv.com

„Ekonomickú globalizáciu sme kedysi vnímali ako objavený poklad. Dnes sa na ňu pozeráme ako na Pandorinu skrinku. Napomáha niektorým odvetviam spoločnosti, no iným škodí“ povedal prezident Si počas vôbec prvej návštevy čínskej hlavy štátu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Neobviňujme globalizáciu

Nebolo prekvapením, keď Peking v Davose ukázal, že je pripravený stať sa šampiónom a zástancom globalizácie a multilateralizmu.

Keďže Spojené štáty ustúpili od globálnych záležitostí a v Európe panuje politická nestabilita, na poli globalizácie sa vytvorilo vákuum, ktoré by prezident Si veľmi rád vyplnil.

„Žijeme v časoch neuveriteľných zmien,“ reagoval na nebývalý prílev migrantov a vlnu terorizmu. „Nemôžme však za to obviňovať globalizáciu,“ dodal.

Čínska hlava štátu zdôraznila, že riešením pre vojenské konflikty a regionálne nepokoje je prísľub mieru a obnovenie stability, nie pochovanie globalizácie.

Na druhej strane varoval pred ignoranciou tých, ktorí na ňu útočia. Pripomenul však, že by sme ich mali brať vážne.

Ochrana pred búrkou

„Mali by sme sa prispôsobiť a viesť ekonomickú globalizáciu spôsobom, ktorý prinesie prospech všetkým krajinám a národom,“ pokračoval s tým, že finančnú krízu zapríčinila ziskuchtivosť a nevhodné regulačné systémy.

Napriek počiatočným pochybnostiam sa Čína vyrovnala s globalizáciou a rozhodla sa pridať k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Si Ťin-pching to okomentoval slovami: „Kto sa neochráni pred búrkou, skôr či neskôr sa utopí,“

„My sme sa naučili plávať v rozbúrených vodách,“ vyhlásil, pričom globálnu ekonomiku nazval „obrovským oceánom“, z ktorého nemožno uniknúť.

Pripomenul čínske zásluhy

Čínsky prezident sa taktiež neštítil pripomenúť, že jeho krajina výraznou mierou prispela k svetovému ekonomickému rastu.

Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu, čínsky príspevok ekonomickému rastu dosiahol v roku 2016 úroveň 39 percent, čo oproti predošlému roku predstavovalo nárast o 14,2 percenta.

Bola to priama, aj keď skrytá odpoveď voči EÚ a USA: Tí sa totiž opakovane postavili proti udeleniu štatútu trhovej ekonomiky pre Čínu, keďže čínske reformy trhu nenaplnili očakávania.

Nový antidumpingový režim

Keď sa Čína v roku 2001 pripojila k Svetovej obchodnej organizácii, jej prístupové podmienky ostatným členom WTO umožnili jednať s ňou ako z netrhovou ekonomikou. Počas 15 rokov na ňu uvaľovali príslušné antidumpingové clá.

V decembri minulého roka však časť prístupového protokolu Číny prestala platiť. Peking tvrdí, že obchodní partneri musia zmeniť metódu posudzovania cien.

Európska komisia pred mesiacom navrhla nový spôsob výpočtu antidumpingových cieľ . Jej plán teraz čaká na súhlas európskej 28-ičky a taktiež európskeho parlamentu.

Stabilný ekonomický rast

Prezident Si ubezpečil, že čínska ekonomika bude naďalej rásť.

„Veríme si,“ potvrdil Si. Dodal, že globálna ekonomika čelí veľkým výzvam, ale stále nie je dostatočne silná.

„Celkový výkon čínskej ekonomiky sa ustavične zvyšuje. Vlani sa na ročnej báze očakával nárast HDP o 6,7 percenta. Znamená to, že sme premárnili nami nastolený cieľ. Medzinárodné inštitúcie však očakávajú, že Čína sa umiestni medzi najsilnejšími svetovými ekonomikami.“

Povedzte „nie“ protekcionizmu

Čínska hlava štátu svetových lídrov vyzvala, aby povedali „nie“ protekcionizmu. „Z obchodnej vojny nevyjde nikto ako víťaz,“ varoval.

Si zaradil Čínu medzi štandardné piliere voľného obchodu. Síce priamo neukázal na zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale vyjadril isté obavy, že nová americká administratíva zavedie viacero protekcionistických opatrení.

Líder druhej najväčšej globálnej ekonomiky vyhlásil, že svet sa musí naďalej oddane hlásiť k presadzovaniu voľného obchodu a otváraniu investícií. Doplnil, že uchyľovanie sa k protekcionizmu je to isté, akoby ste niekoho uzamkli v tmavej miestnosti.

Čínsky prezident prekvapil

Luigi Gambardella, prezident ChinaEU, uviedol: “Prezident Si vyzval v Davose k jasným záväzkom. Očakáva, že v nasledujúcich piatich rokoch, Čína importuje tovar v hodnote 8 biliónov dolárov, pritiahne zahraničné investície v objeme 600 miliárd v zahraničí chce investovať balík v sume 750 miliónov dolárov. Podnikatelia sa viac ako na filozofickú diskusiu o kladoch a záporoch voľného obchodu sústredia na konkrétne fakty a čísla. Prezident Xi hovoril presne ich rečou. V ChinaEU chcem naďalej ťažiť z potenciálu, ktorý partnerstvo podnikateľov z Číny a z Únie prináša.”

Bývalý švédsky premiér Carl Bildt reagoval na Si-ho prejav na Twitteri. „Ak hovoríme o líderstve na poli globálnej ekonomiky, skutočne tu je vákuum. Si Ťin-pching sa ho očividne snaží úspešne vyplniť,“ napísal Bildt.

Slová čínskej hlavy štátu na ekonomickom fóre v Davose na sociálnej sieti okomentoval aj Ian Bremmer, prezident sekcie Euroázijskej skupiny pre politické riziká. “Bol to v každom ohľade úspešný prejav. Na míle vzdialený od akýchkoľvek doterajších oficiálnych čínskych vyhlásení,“ myslí si Bremmer.