Členské štáty môžu na odstrihnutie od ruských energií využiť nové eurofondy aj agrodotácie

Ilustračný obrázok/Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (vpravo) a slovenský premiér Eduard Heger. [FOTO TASR/Úrad vlády SR]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Čo je nové v nových eurofondoch

Plán REPowerEU umožňuje členským štátom premiestniť 12,5 percenta prostriedkov z budúcich eurofondov a agrodotácií do plánu obnovy, kde by sa mali využiť na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív. Slovensko by z kohéznej politiky mohlo uvoľniť 1,5 miliardy eur a z poľnohospodárskej politiky ďalších 160 miliónov eur. O peniaze by tak mohli prísť samosprávy aj farmári.

Európska komisia v stredu (18. mája) predstavila plán REPowerEU na odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Stratégia počíta s vyše 300 miliardovými investíciami, ktoré pôjdu na diverzifikáciu dodávok energie, zrýchlené zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov a opatrení na úspory energie.

Transformačný plán môže okrem iného výrazne ovplyvniť financovanie regionálneho rozvoja a domáceho agropotravinárskeho sektora.

Návrh Komisie na zníženie závislosti od energií z Ruska dáva členským štátom možnosť dobrovoľne presunúť aj prostriedky z dvoch najväčších európskych programov: Kohéznej politiky EÚ a Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (SPP).

Inak povedané, Slovensko môže transformáciu zaplatiť z eurofondov a agrodotácií určených pre poľnohospodárov a rozvoj vidieka do roku 2027.

Európa má plán na odstrihnutie sa od ruského plynu. Stojí na úsporách energie

Eurokomisia predstavila plán REPowerEU, stratégiu pre odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Okrem diverzifikácie dodávok fosílnych palív ráta so solárnymi panelmi ako povinnou súčasťou budov, zjednodušením povoľovacích procesov a ambicióznymi úsporami energie.

Konkrétne návrh Komisie umožňuje štátom EÚ premiestniť 12,5 percenta z eurofondovej alokácie na programové obdobie 2021 až 2027 do Národného plánu obnovy a odolnosti. Tam by sa presunuté peniaze mali využiť na opatrenia, ktoré umožnia krajine odstrihnúť sa od ruských fosílnych palív.

Slovensko bude mať z budúcich eurofondov na nasledujúcich sedem rokov k dispozícii 12,6 miliardy eur. Plán REPowerEU teda vláde dáva možnosť takto premiestniť vyše 1,5 miliardy eur.

Rovnako je to s transferom z agropolitiky EÚ. Krajiny EÚ môžu z jej druhého piliera, teda z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (tiež Program rozvoja vidieka), presmerovať do plánu obnovy 12,5 percenta alokácie. V prípade Slovenska by farmári a vidiek mohli prísť o 163 miliónov eur.

Ako píše Komisia v oznámení, peniaze by v sektore ostali, no išli by na iné investície a opatrenia potrebné na energetickú transformáciu.

„Nástroj urýchli implementáciu príslušných projektov a umožní poľnohospodárom získať potrebnú finančnú podporu na zníženie používania syntetických hnojív a zvýšenie produkcie trvalo udržateľného biometánu alebo obnoviteľnej energie,“ tvrdí exekutíva EÚ.

Citlivá otázka

Zatiaľ nie je jasné, ako sa k tejto možnosti postaví vláda a zodpovedné ministerstvá. Podľa informácií portálu EURACTIV Slovensko ale návrh Komisie mení dynamiku prípravy programového obdobia v obidvoch politikách.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) v súčasnosti pracuje na Programe Slovensko, čiže podrobnom sedemročnom pláne na využitie eurofondov. Materiál nedávno prešiel pripomienkovým konaním a čaká na schválenie vládou a následný súhlas Európskej komisie.

Ministerstvu pôdohospodárstva takisto vrcholia práce na Strategickom pláne pre SPP, päťročnej agrodotačnej stratégie. Po tom, čo rezort vo februári poslal dokument do Bruselu, stále čaká na hodnotenie Európskej komisie. Z jej informačného portálu vyplýva, že Slovensko je medzi poslednými piatimi krajinami, ktoré ešte nedostali pripomienky európskych úradníkov.

Po energiách samosprávam zdražejú aj eurofondové projekty

Hoci Matovič čiastočne ustúpil tlaku samospráv v otázke spolufinancovania eurofondových projektov, podľa jeho návrhu budú prijímatelia na väčšinu projektov prispievať viac ako doteraz. Rezort financií argumentuje štátnym zadlžením a tým, že samosprávy už od štátu nepotrebujú také štedré príspevky ako kedysi.

Dá sa očakávať, že otázka presunov bude citlivou politickou témou najbližších dní. Program Slovensko napríklad už počíta s prvými návrhmi alokácií na jednotlivé politické ciele, ale aj s alokáciami pre regióny a mestá. Keby sa vláda rozhodla pre presun, peniaze logicky bude musieť ubrať jednotlivým cieľom (a teda aj ministerstvám) alebo samosprávam.

Zaujímavá je situácia aj v poľnohospodárskej politike. Práve druhý pilier agrorezort používa ako hlavný argument, keď hovorí o zvýšenej finančnej podpore odvetvia, keďže od roku 2023 ho štát bude spolufinancovať vyššími príspevkami. Ak by vypadla časť peňazí z Programu rozvoja vidieka, tento argument by zrejme stratil platnosť.

Portál EURACTIV Slovensko sa preto zodpovedných ministerstiev bude v najbližších dňoch pýtať na ich zámery s návrhom Komisie.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8