Čo so silným eurom?

Euro

Pozadie:

27. novembra 2006  diskutovali ministri financií 12 krajín eurozóny  o posilnňujúcej spoločnej mene, ktorá dosiahla 20-mesačný rekord – kurz eura k doláru bol 1€ = 1,3178$.

Mena sa posilnila oproti minulému roku o 11%, pričom len za minulý týždeň posilnila o 2,8%.

Hoci je silné euro dobrou správou pre dovozcov a spotrebiteľov, začína to trápiť európskych exportérov, pretože ich príjmy v USA, ktoré sú najväčším obchodným partnerom EÚ, začínajú klesať.

Otázky:

Trvalý nárast eura je čiastočne poháňaný špekuláciami o tom, že ECB zvýši úrokové sadzby rýchlejšie, než jej náprotivky v USA a Japonsku.

Silné zhodnocovanie meny viedlo ekonómov a podnikateľských lídrov k viere, že ECB by mohla  v ďalšom roku zastaviť cyklus zvýšení úrokových sadzieb. Prezident ECB Jean-Claude Trichet signalizoval, že banky by mala zvýšiť náklady, spojené s požičiavaním si peňazí v decembri, a to už po šiesty raz v tomto roku, z 3,25% na 3,50%.

Hospodárstvo Francúzska prestalo rásť v treťom štvrťroku 2006, a to napriek solídnemu výkonu tri mesiace predtým. Krajina je čoraz viac nepokojná a chce reagovať proti zhodnocovaniu eura, o ktorom tvrdí, že poškodzuje export.

Množstvo ekonómov súhlasí, že príliš silné euro by mohlo spomaliť ekonomický rast v eurozóne na budúci rok až o 1%, a to znížením konkurencieschopnosti v regióne.

Tvrdia, že reštriktívna politika ECB bude pociťovaná v roku 2007 ešte silnejšie, pretože sa ekonomický vzostup Európy pravdepodobne zastaví  kvôli spomaleniu globálnej ekonomiky, vysokým cenám ropy a silným rozpočtovo-konsolidačným opatreniam v Nemecku a Taliansku (pozri EurActiv, 25. október 2006).

Pozicíe:

Francúzsky minister financií Thierry Breton vyzval na „kolektívny dohľad“ v momente, keď euro prekročilo hranicu 1,30$.

Francúzska ministerka obchodu Christine Lagardová súhlasila s tým, že nedávny rast eura je značný. Obvinila ECB z posilnenia a povedala, že banka by mala stanoviť svoju politiku podľa ekonomického rastu a nie len inflácie.

Ernest-Antoine Selliére, predseda UNICE, dal najavo tie isté obavy: „Udržateľnosť tohto zotavenia by nemala byť braná ako samozrejmosť a existujú riziká, spojené s vývojom výmenného kurzu. ECB by mala vyvážiť tieto úvahy oproti inflácii. ECB by mala v budúcnosti uznať, že politické rozhodnutia, spojené s eurom, sa blížia k prahu bolesti pre biznis v EÚ.“

Generálna tajomníčka OECD Angel Gurriová tiež varovala pred silnejším eurom – ako voči doláru, tak aj voči ázijským menám – ako istom riziku pre Európu: „Je to veľmi dôležitá výzva z hľadiska konkurencieschopnosti a produktivity, pokiaľ ide o udržanie si pozície na medzinárodných trhoch,“ povedala.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý predsedá stretnutiam ministrov financií krajín eurozóny, si však myslí, že tieto obavy nie sú podložené: „Nemyslím si, že by sme sa mali obávať teraz. … Náš súčasný výmenný kurz nemá žiadny konkrétny efekt, ktorý by si vyžadoval našu reakciu. … Sme  veľmi ďaleko od kritickej zóny.“

Ministri financií iných krajín eurozóny s ním súhlasili. Rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser povedal: „So súčasným výmenným kurzom dokážeme žiť.“ Taliansky minister financií Tommaso Padoa-Schioppa to potvrdil: „Euro bolo v minulosti aj silnejšie.“

Komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Joaquín Almunia sa k ekonomike eurozóny vyjadril tiež optimisticky a povedal, že ostáva pri predpovediach, podľa ktorých by mal región naďalej rásť v nasledujúcom roku stabilným tempom o 2%.

Ďalšie kroky:

  • 7. december 2006: Stretnutie Riadiacej rady ECB.