Čo Topolánek (ne)povedal?

„Nie, nepovedal to,“ reagoval pred médiami Alexandr Vondra na slová českého premiéra Mirka Topolánka, ktorý vystúpil v stredu (25.3.) so svojim prejavom pred plénom Európskeho parlamentu.

Ako doplnil Topolánkov hovorca, český premiér hovoril o silných fiškálnych krokoch, ktoré uskutočňuje Washington v rámci boja proti hospodárskej kríze. Potom varoval Európsku úniu, že bude na „ceste do pekla“, ak bude zvyšovať svoje fiškálne výdavky.

Dodatočné úpravy?

České predsedníctvo dodatočne uverejnilo závery a hlavné myšlienky Topolánkovho prejavu na svojej webovej stránke. Tie však vyznievajú inak, než to, čo premiér povedal pred poslancami v Štrasburgu.

Českí novinári potvrdili, že tlmočníci EP prekladali Topolánkov prejav z českého jazyka do iných rečí správne. V nadväznosti na to, svetové médiá citovali  premiéra nasledovne: „Americké ministerstvo financií hovorí o neustálych krokoch a nás, na jarnom zasadnutí Rady, celkom vystrašilo [..] že USA opakujú chyby z 30. rokov ako rozsiahle stimuly, protekcionistické tendencie a apely, kampaň ‘Buy American’ a podobne. Všetky tieto kroky, ich kombinácia a nemennosť, sú cestou do pekla.“

Stredajšie vystúpenie českého premiéra nebolo jeho prvým, ktoré si vyslúžilo kritiku veľkej časti poslancov EP. Napríklad v januári, keď predstavoval priority predsedníctva svojej krajiny, povedal, že aktuálne platná Zmluva z Nice je lepšia, než Lisabonská zmluva, ktorej ratifikáciu sa EÚ snaží úspešne zavŕšiť.

Viaceré európske diplomatické zdroje naznačili, že Topolánkov prejav sa zapíše medzi najkontroverznejšie na pôde európskych inštitúcií, informuje denník Financial Times. Ide o jedno z mála vystúpení najvyšších lídrov EÚ, ktoré spôsobilo rozruch. Príkladom obdobného prejavu môže byť vystúpenie talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho z roku 2003, kedy nemeckého socialistického poslanca EP prirovnal k stráži v niekdajších nacistických koncentračných táboroch.

Summit EÚ-USA

Americká strana odmietla komentovať Topolánkove vyjadrenia. Prezident Barack Obama navštívi 5. apríla Prahu, kde sa uskutoční summit EÚ-USA. Český premiér sa ho pravdepodobne spýta na zámer postaviť v krajine radar ako súčasť americkej protiraketovej obrany, ktorý presadzoval Obamov predchodca George W. Bush.

„Spýtam sa ho, ako vážne to Američania myslia, ako plánujú pokračovať,“ povedal český premiér v živom rozhovore pre rozhlas. Doplnil: „Podľa môjho názoru, Obama príde s tým, že projekt sa neruší, len sa s ním neponáhľajú tak veľmi ako predošlá administratíva.“

EurActiv/Reuters