Čo veští rast cien energií?

Krátka správa

Britskí občania budú nakupovať drahšie energie. 5. januára 2008 totiž zvýšila britská spoločnosť Npower ceny elektrickej energie o 12,7%. Cena zemného plynu vzrástla o 17,2%. Firma tvrdí, že k takémuto kroku ju donútilo dramatické zvyšovanie veľkoobchodných nákupných cien energií.

Svetové ceny za zemný plyn a elektrickú energiu vzrástli od začiatku roka 2007 o 60% a 66%. Cena za jeden barel surovej ropy prekročila 2.-3. januára 2008 hranicu 100 amerických dolárov. Energetické firmy tvrdia, že nemajú inú možnosť ako preniesť niektoré náklady na plecia spotrebiteľov.

V priebehu nasledujúceho mesiaca sa Briti zrejme opäť dočkajú zdražovania. Očakáva sa nárast cien o ďalších 15%. Dôvodom je, že aj ostatné britské energetické firmy budú pravdepodobne nasledovať kroky Npower.

Rast cien o 4% odobrila aj francúzska vláda. Na druhej strane štátny monopol Gaz de France označil takéto zvýšenie cien za nedostatočné. Ak nebude firme umožnené zvýšiť ceny vo väčšej miere, spoločnosť predpokladá v prvom kvartáli roku 2008 stratu 90 mil. eur.

Britský minister financií, Alistair Darling, sa chce stretnúť s predstaviteľmi spoločnosti British Gas a elektrárenskou spoločnosťou Ofgem. Cieľom schôdzky má byť posúdenie, či je očakávané zvyšovanie cien nevyhnutné alebo sa jedná len o marketingovú stratégiu firiem s cieľom posilniť vlastný hospodársky zisk. Na druhej strane minister pre energetiku, Malcolm Wicks, nepredpokladá žiadne intervencie zo strany vlády. Pre Observer povedal: „Zmeny cien sú komerčnými rozhodnutiami spoločností a my musíme uznať fakt, že svetový dopyt zvyšuje ceny celosvetovo.“

Britské a francúzske odborárske a spotrebiteľské organizácie kritizovali nárast cien a označili ho za „sociálne neospravedlniteľný“ a „ekonomicky neoprávnený.“

Mnohí analytici sa zhodujú na tom, že v nadchádzajúcich rokoch bude aj naďalej dochádzať k celkovému zdražovaniu. Hoci cena za barel ropy opäť klesla k úrovni 98 dolárov, neznamená to, že nárast jej ceny sa zastavil. Naopak, jej ďalšie očakávané zdražovanie sa odrazí na raste životných nákladov, ako aj nákladov na dopravu a potraviny.

Rast ceny za elektrickú energiu je téma, ktorú Nemci označili za najvýznamnejšiu hrozbu roku 2008. Vyplýva to z prieskumu, ktorý publikoval denník Financial Times. Firmy nakupujú energie o 65% drahšie, ako ich nakupovali pred 10 rokmi, kedy začínal proces liberalizácie. Noviny dodávajú, že výška účtov pre koncových spotrebiteľov sa zvýšila od roku 2000 až o 50%. „Únava z liberalizácie je v Nemecku už [teraz] zjavná“, uzatvára denník.

V súvislosti s rastom cien energií sa do popredia dostáva aj otázka inflácie. Jej priemerná hodnota v eurozóne za rok 2007 činila 3,1%. Odhady Eurostat-u zo 4. januára 2008 pripomínajú, že Európska centrálna banka predpovedala pre rok 2007 infláciu len vo výške 2%.

Jean-Claude Trichet, prezident ECB, pripustil, že inflácia by mala zostať „v blízkej budúcnosti značne nad 2%.“ Vo svojom prejave 5. januára tiež povedal, že pod tento fakt sa podpíše najmä rast cien energií. Dodal: „Nedávne podstatné zvýšenie cien ropy a potravín [..] má v súčasnom kontexte silný, zväčšujúci sa dopad na infláciu.“