COVID-19: Výhrady k nemecko-francúzskemu návrhu fondu obnovy má Česko aj Rakúsko

Český premiér Andrej Babiš a rakúsky kancelár Sebastian Kurz. [EPA-EFE/Martin Divíšek]

Českému premiérovi Andrejovi Babišovi sa nepozdáva, že by mal fond obnovy financovať najmä najviac postihnuté krajiny. Podľa neho to trestá tých, ktorí krízu zvládli relatívne dobre.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

PARÍŽ

Starosti s voľbami starostov. Druhé kolo komunálnych volieb, ktorých marcový termín sa pre koronavírus zrušil, sa malo vo Francúzsku konať v júni. Ani tento termín nie je istý. Francúzska vedecká rada vtedy vláde odporučila, že júnový termín prichádza do úvahy, ak sa pandémiu podarí dostať pod kontrolu aspoň dva týždne predtým. Iná možnosť by bola zorganizovať obe kolá voľby v septembri. Týka sa to približne 5 tisíc francúzskych miest a dedín, v ktorých žije asi polovica obyvateľstva. Zvyšných 30 tisíc starostov sa ujalo svojich úradov tento pondelok (18. máj).

VIEDEŇ

Protinávrh plánu Merkel-Macron. Po tom, čo v utorok predstavili svoje predstavy o podobe fondu obnovy francúzsky prezident a nemecká kancelárka, ohlásil „návrh s vlastnými nápadmi“ aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP). Koordinuje ho s ostatnými rozpočtovo striedmymi krajinami (frugal four: Rakúsko, Dánsko, Švédsko a Holandsko), pričom by mal „stimulovať ekonomiku bez mutualizácie dlhu“. Rakúsko pred pomocou formou dotácií dáva prednosť systému pôžičiek. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Rastie počet samovrážd. Počet samovrážd v o Fínsku vzrástol o 15 % v porovnaní s marcom a aprílom minulého roku. Vyplýva to z údajov fínskej polície. Hoci je miera samovrážd v tejto severskej krajiny vo všeobecnosti vyššia ako inde, za posledných 10 rokov klesla o 20 %. Pozitívny trend narušila pandémia. Podľa odborníkov na duševné zdravie, je za týmto nárastom to, že ľudia, ktorí potrebovali odbornú pomoc ju nevyhľadali. Jarné obdobie je časom, kedy je samovrážd viac. V rovnakom období vo Fínsku zaznamenali aj zvýšenie výskytu domáceho násilia. Polícia zaznamenala o 3000 viac incidentov v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

COVID-19: Nemecko a Francúzsko majú plán obnovy. Taliani sú od júna pripravení na turistov

Emmanuel Macron a Angela Merkel navrhujú 500 miliardový fond obnovy, na ktorý by si krajiny EÚ spoločne požičali na finančných trhoch. Netradičná kríza podľa nich vyžaduje netradičné riešenia.

MADRID

Masky v mestom prostredí. Od stredy (20. mája) budú Španieli musieť nosiť rúška vo verejnej doprave, v uzavretých priestoroch, ale aj na uliciach, najmä v úzkych mestských priestoroch, kde nie je možné dodržať vzdialenosť aspoň 2 metre. V španielskom parlamente sa dnes hlasuje o piatom predĺžení núdzového stavu o ďalšie dva týždne. Počet novonakazených aj úmrtí na COVID-19 v krajine klesá. EURACTIV’s partner EFE.

PRAHA

Dotácie, nie pôžičky. Podobne ako rakúsky kancelár aj český premiér Andrej Babiš má problém s francúzsko-nemecký návrhom pre ekonomickú obnovu. Babišovi vadí, že by peniaze mali ísť najviac postihnutým krajinám. Česko podľa neho nemôže byť trestané za to, že situáciu relatívne dobre zvládlo. Nepáči sa mu ani princíp, podľa ktorého by si mala požičať EÚ ako celok. Považoval by za logické, keby si EÚ požičala len toľko o koľko sa prepadnú príjmy viacročného finančného rámca Únie kvôli prepadu HDP jednotlivých krajín, čo odhadol na 110 miliárd eur. Zároveň si ale myslí, že fondu by sa mali poskytovať dotácie, nie pôžičky.  (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Cestovanie bez karantény. Cestovanie medzi Bulharskom a jeho susediacimi štátmi (Grécko, Srbsko a Rumunsko) z profesionálnych alebo osobných dôvodov bude od 1. júna bez povinnej karantény. Od 15. júna sa otvoria hranice aj pre turizmus. Ľudia, ktorí budú chcieť cestovať budú musieť vyplniť prehlásenie o tom, že nemajú symptómy COVID-19, nepodliehajú karanténe vo svojej krajine, cestujú na vlastné riziko a nechajú na seba telefonický kontakt. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)