Cyperský parlament nakoniec bude hlasovať o záchrannom balíku

Protesty proti záchrannemu programu na Cypre, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Pôvodne sa finálna dohoda o záchrannom balíku mala schvaľovaniu v cyperskom parlamente vyhnúť, pretože ešte pred kľúčovým rokovaním v Bruseli poslanci prijali nový zákon o rezolúcii bánk, ktorý legislatívne pokrýval väčšinu prvkov programu.

O prekvapivom hlasovaní sa rozhodlo začiatkom týždňa. Už vopred je však zjavné, že takmer polovica z 56-členného parlamentu môže byť proti záchrannému balíku, ktorý je považovaný za nevyhnutný na udržanie Cypru v eurozóne.

Komunistická strana AKEL a socialistická EDEK, ktoré spolu majú 24 kresiel program kritizujú a je pravdepodobné, že budú hlasovať proti, alebo sa zdržia. Malá opozičná Strana zelených, ktorá má v parlamente len jedného poslanca, pritom ako prvá avizovala, že balík nepodporí.

„Bojovali sme za slobodu, bojovali sme za udržanie Cyperskej republiky,“ zdôraznil poslanec George Perdikis v stanovisku. „Dať Cyprus do rúk Trojky, aby sa stal kolóniou je podľa môjho názoru zločin,“ uviedol na adresu medzinárodných veriteľov.

Parlament už raz šokoval Európu, keď v marci jednomyseľne odmietol pôvodný záchranný plán, ktorého súčasťou bol kontroverzný odvod zo všetkých vkladov.

Veľké straty vkladateľov

Finálna verzia dohody s EÚ a Medzinárodným menovým fondom, ktorú ministri financií schválili koncom minulého týždňa, počíta s nútenými masívnymi stratami veľkých vkladateľov v dvoch najväčších bankách ostrova, čo otriaslo ekonomikou a krajina sa zrejme prepadne hlbšie do recesie.

Dohodu musia ešte schváliť aj parlamenty v Nemecku, Fínsku a Holandsku. O nevyhnutnosti cyperského hlasovania informoval generálny prokurátor Petros Clerides. V stanovisku, ktoré zverejnili v utorok, sa odvoláva na to, že to ukladá ústava. Opoziční poslanci tiež trvali na tom, že v takejto dôležitej otázke ich názor nemôže byť ignorovaný.

„Ten, kto je pripravený hlasovať proti dohode o pôžičke by mal zároveň navrhnúť, kde tých 10 miliárd eur nájdeme,“ uviedol hovorca vlády Christos Stylianides.

„Tiež by mal navrhnúť, ako bude riešiť otázku platenia platov a dôchodkov či ako sa vyrovnáme s medzinárodným rozruchom, ktorý by prípadné odmietnutie zmluvy o pôžičke vyvolalo,“ dodal.

Hlasovanie v parlamente by malo prebehnúť koncom mesiaca, po tom, čo ho schváli vláda.

(EurActiv/Reuters)