Cyperský prezident: Nemal som inú možnosť

Víkendový rad pred cyperskými bankomatmi, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Navzdory tomu, že úspory vkladateľov boli v EÚ doteraz vnímané ako posvätné sa medzinárodní veritelia a Cyprus cez víkend dohodli, že výmenou za 10-miliardovú pomoc musí ostrov uvaliť jednorazovú daň zo všetkých vkladov v cyperských bankách.

Z dohodnutého záchranného programu oznámeného v sobotu ráno vyplýva, že tie, čo prevyšujú 100 tisíc eur majú zdaniť 9,9 % a na všetko pod toutou hranicou sa vzťahuje 6,7 %. Správa Cyperčanov ohromila a väčšinu bankomatov vyčerpali v priebehu niekoľkých hodín. Banky ich nakoniec zablokovali. Dočasne pozastavené sú aj elektronické prevody. 

Znervózneli aj vkladatelia v ostatných rizikových krajinách eurozóny a tiež investori. Obávajú sa totiž precedensu, ktorý by mohol rozpútať zmätok na trhoch.

Anastasiades sporiteľom sľúbil kompenzáciu v podobe podielov v bankách garantovaných budúcimi príjmami z ťažby zemného plynu. Výsledky prieskumu ložísk zemného plynu pri pobreží ostrova by mali zverejniť v priebehu tohto roka. Podľa odhadov by príjmy z neskoršej ťažby mohli ročne dosiahnuť miliardu eur. Cyprus by dokonca mohol pokryť asi 10 % energetických potrieb EÚ a znížiť jej závislosť od Ruska (EurActiv, 25/01/2013).

O záchrannej pôžičke bude hlasovať 56-členný cyperský parlament, v ktorom žiadna z politických strán nemá absolútnu väčšinu a tri už avizovali, že plán nepodporia. Hlasovanie malo pôvodne prebehnúť už v nedeľu, no bolo preložené na dnes, aby mali poslanci väčší priestor na dosiahnutie kompromisu.

„Parlament v podstate vyzvali, aby legalizoval rozhodnutie okradnúť vkladateľov, napriek akémukoľvek písanému alebo aj nepísanému zákonu,“ vyhlásil Yiannakis Omirou, predseda cyperského parlamentu a líder malej socialistickej strany EDEK.

O peniaze prídu aj Rusi

Celkovo 40 % zo 68 miliárd eur uložených v cyperských bankách patrí cudzincom, najmä Rusom, ktorí desaťročia ostrov využívali ako úkryt pre svoje peniaze.

Magazín Forbes na svojej internetovej stránke uvádza odhady ratingovej agentúry Moody’s, že minulý rok holdingy ruských firiem na Cypre dosahovali 19 miliárd USD a v prípade ruských bánk 12 miliárd USD.

Pokiaľ ide o osobné vklady Rusov na ostrove, predpoklady sa pohybujú od 8 do 35 miliárd eur. „Dôvera, že Cyprus je bezpečným miestom na uloženie peňazí, padne na nulu,“ vyhlásil Anatolis Aksakov z ruskej asociácie regionálnych bánk pre agentúru Interfax a grécky denník Kathimerini.

(EurActiv/Reuters)