Cyprus: Euro prinieslo zlacňovanie

Pozadie:

Od Nového roka 2008 sa na Malte a Cypre platí eurom. Týždeň po prechode na novú menu sa tri štvrtiny všetkých platieb na oboch ostrovoch uskutočňujú v eurách. Väčšina Malťanov (76%) a Cyperčanov (74%) už má v peňaženkách prevažne eurobankovky a euromince. Banky sa po počiatočnom nápore dostávajú do normálneho režimu. Ľudia si v prvých štyroch dňoch vybrali z bánk a bankomatov 115 miliónov eúr na Malte a 253 miliónov eúr na Cypre.

Otázky:

Viaceré cyperské spoločnosti urobili pri prechode na novú menu veľkorysé gesto – rozhodli sa celoplošne znížiť ceny o jedno percento.  Hovorca sieťovej spoločnosti obchodov Shacolas Group to pre portál Cyprus-mail zdôvodnil “veľmi silnou konkurenciou na trhu,” čo znamená, že “dobré cenové ponuky sú všade.”

Spoločnosť Ermes Group vo svojom vyhlásení potvrdila, že “udržujeme rovnaké ceny ako na konci minulého roka a navyše ponúkame jednopercentnú zľavu až do konca februára.” Rovnakú politiku si osvojili aj značky ZAKO, Next, Miss Sixty, Peacocks, Scandia, Domex, Volvo, Hyundai a ďalšie. Špeciálna zľava sa vzťahuje aj na potraviny a nápoje na letiskách v Larnake a Paphose.

“Takémuto správaniu sa treba zatlieskať,” ocenil obchodnícky prístup šéf Asociácie spotrebiteľov na Cypre Petros Marcou. Zároveň však upozornil, že “toto je bežný spôsob, ako prilákať zákazníkov” a apeloval na predajcov, aby udržali nízke ceny dlhšie ako len dva mesiace.

Inšpekcie ministerstva obchodu potvrdili, že supermarkety vo všeobecnosti zaokrúhľujú ceny smerom dole. Z 33 sledovaných produktov prepočítali cenu smerom dole v 20 prípadoch. Pri desiatich výrobkoch sa zaokrúhľovalo hore a tri zostali nezmenené.

Na Malte priniesol prvý týždeň s eurom deväť varovných listov, ktorými inšpekcia upozornila obchodníkov na neprimerané zdražovanie. Všetci previnilci vrátili ceny späť na decembrovú úroveň. Prípady sa stali v dvoch lekárskych ambulanciách, u kaderníka, na parkovisku, u predajcu syrových koláčov a pri kúpe lístkov do kina.

Pozície:

Joaquín Almunia, komisár pre ekonomické a menové záležitosti: “Prechod na euro na Malte a na Cypre sa uskutočňuje veľmi hladko. Je to výsledok dobrej prípravy, za ktorú si všetci zainteresovaní v oboch krajinách zaslúžia pochvalu. Teraz je dôležité zachovať aj zodpovednú fiškálnu a rozpočtovú politiku.”

Petros Marcou, šéf Asociácie spotrebiteľov na Cypre: “Vítame veľkú konkurenciu nízkych cien, ktorá sa objavila na trhu.” Stále však upozorňuje spotrebiteľov, aby “boli ostražití a porovnávali ceny na trhu u rôznych predajcov.” Akékoľvek podozrenie z neopodstatneného zdražovania by mali ohlásiť na špeciálnej euro-linke.