Cyprus bojuje proti bankrotu novou vládou

Cyperský minister financií Kikis Kazamias

Agenda financií je v súčasnej cyperskej vláde jedným z najdôležitejších postov. Tamojšia centrálna banka a zároveň aj najväčší veriteľ totiž Cyprus varovali, že by sa mohla stať v poradí už štvrtým členom eurozóny, ktorý bude nútený požiadať o medzinárodnú pomoc v prípade, že sa krajine nepodarí urýchlene prijať potrebné opatrenia.

„To, v čo dúfam je, že rozum a konsenzus prevážia. Problémy sa dotýkajú celej krajiny- nikto z nich nie je vylúčený,“ povedal Kazamias pre agentúru Reuters po svojom menovaní.

Obavy na Cypre ešte vzrástli po tom, čo na tomto ostrovnom štáte 11. júla došlo v veľkému výbuchu v starom muničnom sklade, ktorý poškodil hlavnú elektráreň v krajine a tým spôsobil nevídanú energetickú krízu.

Nový kabinet tak nahrádza ten, ktorý 28. júla odstúpil po nahnevanej reakcii verejnosti na výbuch. Ten ešte prehĺbil finančné problémy v krajine. Cyprus okrem iného zaznamenal zhoršenie ratingu o niekoľko stupňov kvôli fiškálnej nerovnováhe, či závislosti tamojších bánk na zadlženom Grécku.

Kazamias v minulosti pôsobil ako minister pre komunikácie za prezidenta Tassosa Papadopoulosa v rokoch 2003 až 2004. Následne sa na šesť rokov do novembra 2010 stal členom európskeho Dvora audítorov. Hoci tento ekonóm nie je tak známou osobnosťou ako niektorí investori dúfali, cyperský ekonóm Stelios Platis uviedol, že Kazamias má výhodu v tom, že je členom vládnucej Komunistickej strany, vďaka čomu bude schopný lepšie vyjednávať s odbormi, a zároveň má skúsenosti z práce v inštitúciach EÚ. „Vzhľadom na jeho pozadie a politickú angažovanosť na Cypre, to bude pre neho ľahšie než pre hocikoho iného, na koho si viem spomenúť,“ povedal Platis pre agentúru Reuters.

Znížený rating

V posledných mesiacoch znížili tri hlavné ratingové agentúry Cypru výhľad z dôvodu, že tamojšie banky vlastnia grécke vládne dlhopisy v celkovej hodnote päť miliárd eur a obchod krajiny je zároveň od Grécka závislý vo veľkej miere.

Možné prijatie nevyhnutných ekonomických reforiem v súčasnosti komplikuje aj skutočnosť, že minulú stredu (3. augusta) koaličný partner vládnucej strany oznámil svoj odchod. Demokratická strana, ktorá bola s komunistickou stranou AKEL vo vláde od roku 2008 svoj krok odôvodnila tým, že sa vyčerpali všetky možnosti pre kompromis medzi oboma partnermi. Tento krok môže zároveň skomplikovať rokovania o znovuzjednotení ostrova, ktorý je od roku 1974 rozdelený na tureckú a grécku časť.

Cyprus má však prezidentský systém vládnutia a odchod koaličného partnera by preto nemal ohroziť pozíciu prezidenta Christofiasa, ktorého volebné obdobie sa končí v roku 2013. Prijatie nevyhnutných ekonomických reforiem však vo veľkej miere závisí od parlamentu, kde v súčasnosti Christofiasova strana nemá väčšinu.

Do nového 11-členného vládneho kabinetu vymenoval cyperský prezident šesť nových ministrov. Odchádzajúca ministerka pre komunikácie Erato Kozakou Markoulis sa zároveň po novom stane ministerkou zahraničných vecí krajiny- zaujme tak post, ktorý už v minulej vláde zastávala približne osem mesiacov.

Od vypuknutia dlhovej krízy v eurozóne minulý rok už Európska únia a Medzinárodný menový fond poskytli záchranný balíček Portugalsku, Írsku a Grécku. Záchrana Cypru, ekonomicky najmenšieho člena eurozóny, ktorého ekonomika tvorí podiel len 0,2 percenta na celkovom outpute, by nemala na finančnú situáciu Európy zásadný vplyv. Tento krok by však ešte pridal na pochmúrnej atmosfére v eurozóne v čase, kedy trhy obracajú svoj zrak na Taliansko a Španielsko- teda na tretiu a štvrtú najväčšiu ekonomiku eurozóny.

Cyprus prevezme 1. júla 2012 rotujúce predsedníctvo EÚ.