Cyprus nevylučuje žiadosť o pomoc

Cyperské banky sú vo veľkej miere vystavené voči zadlženému Grécku. Druhá najväčšia banka ostrovného štátu má problémy získať investorov, ktorí by jej do konca mesiaca pomohli posilniť kapitálovú základňu.

V krajnom prípade ju čaká znárodnenie. Potrebuje pritom 1,8 miliardy eur, čo je rovné 10 % HDP krajiny. Ostrov si však túto sumu dovoliť nemôže, už teraz má problémy s napĺňaním rozpočtových cieľov.

„Neberiem to zatiaľ ako dané, že začneme s vyjednávaním o vstupe do podporného mechanizmu, ale nechcem to úplne vylúčiť,“ reagoval prezident Demetris Christofias na otázku, či krajina bude hľadať externú podporu. Zároveň naznačil, že pomoc by sa týkala len bánk.

Cyprus je na vážkach, odkedy výbuch vyradil jeho najväčšiu elektráreň. Okrem toho vystavenosť cyperských bánk voči Grécku presahuje výkon ekonomiky ostrova.

Krajina zatiaľ v hľadaní podporných zdrojov svojich európskych partnerov obišla a vlani si požičala 2,5 miliardy eur od Ruska.

Cyprus sa snaží znížiť deficit z 5,3 % v roku 2011, na 2,5 % tento rok. Prezident Christofias však tvrdí, že keď deficit presiahne plánovaných 2,5 % a dosiahne 3 %, nepôjde o koniec sveta.

„Povedali sme 2,5 %, ale ak dosiahneme 3 %, Európska komisia zrejme aj tak povie bravo,“ tvrdí prezident.

Podľa jeho slov problémy Cypru sú dôsledkom nielen vystavenosti bánk voči Grécku, ale aj nedostatočného regulačného dohľadu národnej banky pod vedením bývalého guvernéra Athanasiosa Orphanidesa.

Ten všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že situácia by bola iná, keby Cyprus v októbri 2011 trval na lepších podmienkach odpisu gréckeho dlhu. Keď sa obhajoval v parlamente tak upozornil na to, že sa s ním prezident radil len v obmedzenej miere.

Christofias sa však bráni tým, že žiadny guvernér národnej banky nemôže presadzovať svoju vôľu voči exekutíve, ktorú zvolili ľudia.

(EurActiv/Reuters)