Cyprus pomoc nakoniec dostane

Cyperská eurominca, Zdroj: TASR/AP Photo/dpa, Oliver Berg

Cyperský parlament minulý týždeň odmietol návrh uvaliť jednorázový odvod zo všetkých vkladov v cyperských bankách, ktorý bol podmienkou navrhnutej 10-miliardovej finančnej pomoci. Vyvolal nevôľu nielen medzi zákonadarcami, ale aj v uliciach Nikózie, pretože sa mal vzťahovať aj na menšie vklady.

Cyprus však dostal ultimátum, že ak nenájde spôsob ako získať 5,8 miliardy eur a nebude dohoda na medzinárodnej pomoci, ECB jeho banky odstrihne od svojich úverových liniek. To by znamenalo kolaps bankového systému a krach ekonomiky.

Po nervóznom týždni ministri financií eurozóny včera (25. marca) schválili dohodu o záchrannom balíku. Mali by vytvoriť tzv. dobrú a zlú banku. Druhá najväčšia cyperská banka Leiki (Popular Bank) teda zanikne a s ňou aj tisíce pracovných miest. Vklady nižšie ako 100 tisíc eur presunú do najväčšej banky Bank of Cyprus.

Negarantované vklady nad 100 tisíc eur zmrazia a vyplatia z nich podľa Reuters dlhy. Menšie vklady by mali ostať nedotknuté.

Podľa nemenovaného zdroja prezident Nikos Anastasiades v istom bode hrozil rezignácioum, ak ho partneri budú tlačiť priďaleko. Budovu Rady opustil bez poskytnutia stanoviska. Diplomati uviedli, že tvrdo bojoval za to, aby udržal biznis model krajiny ako offshorového finančného centra, kde svoje peniaze odkladali Rusi a Briti.

Prvú tranžu pomoci z trvalého eurovalu by krajina mala dostať v máji. Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová dohodu nazvala komplexným a dôveryhodným plánom, ktorý sa zameral na hlavné problémy bankového systému.

„Táto dohoda poskytuje základ pre obnovu dôvery v bankový systém, ktorá je kľúčová pre podporu rastu,“ skonštatovala.

(EurActiv/Reuters)