Cyprus predĺžil duálne zobrazovanie cien

Foto: flickr.com (curreyuk)

Pozadie:

Cyprus prijal euro 1. januára 2008 spoločne s Maltou. Zákon stanovil povinnosť duálne zobrazovať ceny v eurách i cyperských librách minimálne do 30. septembra 2008. Rada stanovila konverzný kurz 0,585274 libry za euro.

Otázky:

Mnoho cyperských spotrebiteľov si stále nezvyklo na novú menu. Problémy majú najmä starší ľudia. Parlament preto predĺžil obdobie duálneho zobrazovania cien do konca tohto roka. Poslanec Marinos Sizopoulos navrhoval dať ľuďom ešte viac času, aby sa naučili pri nákupoch myslieť v eurách – až do júna 2009. Jeho návrh však neprešiel.

Proti sa postavilo ministerstvo financií. Jeho predstaviteľ Andreas Charalambous tvrdí, že predlžovanie duálneho oceňovania „robí len škodu a nikomu neprospieva.“ Je presvedčený, že ľudia si musia konečne zvyknúť a pokiaľ budú v obchodoch vidieť aj ceny v librách, nikdy sa im to nepodarí: „Musíme to zrušiť, aby ľudia prestali rozmýšľať v dvoch menách. Odporúča to aj Európska komisia.“

Faktom však zostáva, že na nákupy v eurách si ešte úplne nezvykli ani mnohí obyvatelia starej eurozóny. Francúzsko začalo platiť eurom v roku 2002 a duálne oceňovanie je vo veľkých supermarketoch bežné dodnes.

Na Slovensku sa budú ceny povinne uvádzať v eurách i korunách najneskôr od 8. augusta (mesiac po stanovení konverzného kurzu). Povinnosť zanikne 31. decembra 2009, ak sa vláda tiež nerozhodne toto obdobie predĺžiť.

Cyprus hlásil tesne po zavedení novej meny priaznivý cenový vývoj. Aktuálne dianie na svetových trhoch s ropou a potravinami situáciu zmenilo a inflácia sa v júni dostala na úroveň 5,5%, čo je najviac za uplynulých päť rokov.

Liter mlieka sa od januára predáva za 1,25 eura, pričom v septembri stál 1,16 eura. Mliekárne oznámili od 15. júla ďalšie zdražovanie na 1,28 eura. Dôvodom majú byť narastajúce ceny pohonných hmôt, ktoré zvyšujú náklady na produkciu. Spotrebiteľské organizácie protestujú a zdražovanie označili za „úplne neopodstatnené.“ Nová cena postihne len malé predajne a kiosky. Vo veľkých supermarketoch sú tovary dlhodobo lacnejšie – liter mlieka stojí 1,05 až 1,15 eur.

Pozície:

Do debaty o zdražovaní potravín a benzínu vstúpil aj cyperský prezident Demetris Christofias. Cyperčanom poradil, aby začali žiť skromnejšie: „Nevravím, že by ľudia mali prestať jazdiť autom, ale je otázne, či rodina potrebuje tri – štyri autá,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v Nikózii. Priznal sa, že aj on sám má čo zlepšovať: „Včera večer sme sa išli s priateľmi najesť do taverny. Na konci večere sme na stole nechali štyri – päť nedotknutých tanierov jedla…“