Cyprus si od ťažby plynu sľubuje veľa

J.M. Barroso & D. Christofias (Cyprus Presidency of the Council of the EU)

Neoklis Sylikiotis, cyperský minister obchodu, priemyslu a turizmu, očakáva, že komerčný rozvoj objavených zásob zemného plynu pri pobreží, by mohol slúžiť ako „katalyzátor pre opätovné zjednotenie ostrova“.

Pri príležitosti začiatku cyperského predsedníctva v Rade EÚ Sylikiotis povedal, že je jednou z hlavných priorít bude bezpečnosť dodávok energií. Pritom zmienil aj plánované stretnutie ministrov EÚ s ich kolegami z krajín Stredomoria, ktoré sa bude konať 9. novembra.  

Na otázku či objavené zásoby plynu pomôžu Cypru splatiť úver, o ktorom rokuje s Európskou úniou i Ruskom v snahe pomôcť svojmu bankovému sektoru, neodpovedal priamo. Zdôraznil však európsku dimenziu potenciálnej prosperity pre jeho krajinu.

Uviedol, že viaceré nálezy polí so zemným plynom v poslednej dekáde v oblasti východného Stredozemného mora ponúkajú možnosť zaistiť nový zdroj energie pre EÚ.

Príjmy z exportu od roku 2019

„Našou ambíciou je, aby sa Cyprus stal regionálnym energetickým uzlom a cez Cyprus bude existovať nový energetický koridor pre posilnenie energetickej bezpečnosti Európy,“ povedal minister v piatok (6.7.) na stretnutí s novinármi.

Napríklad zásoby objavené v izraelských vodách sú ešte väčšie ako tie na juhu Cypru a letmý pohľad na mapu potvrdzuje, že geograficky má Cyprus oveľa bližšie k Izraelu, Libanonu a Sýrii než k európskej pevnine či ktorémukoľvek gréckemu ostrovu. Napokon pre potreby zakreslenia Cypru na euromince ho dizajnéri museli posunúť o niekoľko stupňov zemepisnej šírky na západ.

Americká spoločnosť Noble Energy dokončila prvý prieskumný vrt a v nálezisku s označením Blok 12, ktoré sa nachádza vo výlučnej ekonomickej zóne ostrova našla 198 miliárd metrov kubických (bcm) plynu. Pre porovnanie – Veľká Británia má preukázané zásoby 256 bcm.

Sylikiotis očakáva, že plyn pre domáce potreby by mohol začať tiecť nový  potrubím už v roku 2017 a v roku 2019 by krajina mohla začať plyn aj vyvážať. Dodal, že už začal aj proces výberu stavebnej firmy pre nový LNG terminál. Náklady jeho výstavby sa odhadujú na 8 až 10 miliárd.

Veľký záujem investorov

Minister potvrdil „veľký záujem“ zahraničných súkromných investorov, ktorí by sa radi podieľali na plynárenských projektoch. Nikózia zároveň skúma možnú podporu EÚ pre výstavbu plynovodov cez Cyprus z krajín ako je Izrael.

Na otázku EurActivu či v súvislosti s novými príjmami do rozpočtu nevznikne problém ich rozdelením najmú vzhľadom na samostatné projekty budúcej ťažby plynu zo strany Turecka a Severného Cypru, Sylikiotis odpovedal: „Pokiaľ ide o výnosy z energetických zdrojov začali sme už vytvárať národný uhľovodíkový fond, a to podľa modelov, ktoré sa medzinárodne implementovali. Výnosy zo zemného plynu sa nepoužijú len na vyplnenie deficitu štátneho rozpočtu, ale s veľkou časťou budú hospodáriť budúce generácie.“

Do veľkých plánov o rozvoji domáceho plynárenstva ešte môže značne zasiahnuť aj Rusko, ktoré Nikózii ponúklo výhodný úver za 5 miliárd s nízkym úrokom. Skúsené ruské firmy by radi využili novú príležitosť rozvoja aktivít.

Deľba výnosov

„Takisto si myslíme, že objav týchto veľmi dôležitých energetických polí by mal fungovať ako katalyzátor pre riešenie cyperského problému a opätovné zjednotenie našej krajiny,“ uviedol minister a dodal. „Takže v budúcnosti budú mať z toho úžitok všetci obyvatelia, cyperskí Gréci a cyperskí Turci. Samozrejme, vyžaduje to viac politickej vôle zo druhej strany a predovšetkým od Turecka, aby mohli rozhovory pokročiť.“

Rétorika cyperského prezidenta Demetrisa Christofiasa však bola minulý štvrtok trochu iná. Uviedol, že podelenie sa o výnosy z nových energetických zdrojov bude možné len pod podmienkou dohody o zjednotení.

„Pokiaľ ide o príjem z využitia uhľovodíkov, samozrejme, aby k niečomu takému došlo, musíme krajinu zjednotiť, musí fungovať federálny systém a potom, samozrejme, dôjde k podeleniu prostredníctvom centrálneho rozpočtu smerom k dvom ustanovujúcim štátom, dvom regiónom,“ povedal Christofias.

Doplnil, že Turecko nemá na takomto vývoji čo stratiť a verí, že „ukáže porozumenie a prestane sa chovať ako koloniálna mocnosť na začiatku 21. storočia“.