Ďalší nezdar rokovaní WTO

Pascal Lamy, šéf WTO

Ostré rozdiely v otázke prístupu na potravinové trhy v rozvojových krajinách zabránili dohode na ministerských rokovaniach WTO v Ženeve. Sedem rokov vyjednávania v rámci Kola z Doha tak ostáva bez výsledku a viacerí ministri pripustili, že ďalšie zásadnejšie negociácie budú môcť pokračovať až keď zasadne do Bieleho domu nový prezident.

Generálny tajomník WTO Pascal Lamy pozval do Ženevy zástupcov 30 najdôležitejších krajín v globálnych obchodných rokovaniach. Niekoľko krát sa zdalo, že sa dohoda blíži – EÚ ustúpila v dlhoročnom spore s latinskoamerickými krajinami o obchod s banánmi, Brusel a Washington tiež rozvojovým krajinám ponúkol kvóty na dočasné pracovné víza pre odborníkov v IT a iných hi-tech oblastiach (EurActiv.sk. 28. júl 2008). Dohodu však zablokovala otázka prístupu na poľnohospodárske trhy v rozvojovom svete.

India, Čína a niektoré ďalšie krajiny žiadali špeciálne opatrenia, ktorými by mohli chrániť drobných farmárov pre konkurenciou zo zahraničia. Spojené štáty s tým nesúhlasili.

Problémom však bol aj protekcionizmus na druhej strane. EÚ a USA ponúkli zníženie poľnohospodárskych ciel, podľa rozvojových krajín nebolo dostatočné. Z príliš malých ústupkov sa obe obchodné veľmoci obviňovali aj navzájom.

Komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson povedal, že rokovania o poľnohospodárstve výrazne poškodil päťročný plán poľnohospodárskych subvencií, nedávno schválený v americkom Kongrese. Označil ho za „jeden z najreakčnejších farmárskych zákonov v histórii USA“.

Komisárovi sa komplikovala aj domáca situácia – deväť európskych krajín, vrátane predsedníckeho Francúzska, ho vyzvalo, aby bol na rokovaniach tvrdší a ponúkal rozvojovým krajinám menšie ústupky (EurActiv.sk, 29. júl 2008).