Ďalšia žiadosť o pomoc môže prísť zo Slovinska

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

O tom, že by Slovinsko mohlo požiadať o pomoc sa uvažuje ešte od minulého roka, keď v septembri na otázke dôchodkovej reformy padla vláda (Euractiv, 22/09/2012). Krajinu okrem toho sužuje recesia a tento rok by mala zaznamenať dvojpercentný prepad. Deficit verejných financií vlani dosiahol 6,4 % a vláda sa ho snaží stlačiť na 3,5 % tento rok, aby sa v roku 2013 zmestil pod 3-percentný limit.

Slovinský premiér Janez Janša minulý týždeň upozornil, že krajinu čaká „grécky scenár“. Snažil sa tak vyvinúť tlak, aby parlament rýchlejšie súhlasil s výdavkovými škrtmi. „Táto generácia bude musieť tvrdo zaplatiť za hlúposť tých, ktorí spôsobili meškanie rozhodnutí,“ vyhlásil pre rádio Koper.  

Čelil za to tvrdej kritike, pričom analytici poukázali na to, že je nerozumné využívať hrozbu záchranného programu ak nebudú reformy prijaté dosť rýchlo, pretože trhy môžu začať na Slovinsko vyvíjať tlak. Po summite Európskej rady 29. júna premiér uviedol, že urobia všetko pre to, aby nemuseli o medzinárodnú pomoc požiadať. Výnosy slovinských dlhopisov v ten deň dosiahli 6,1 %. Pri hranici 7 % väčšina štátov už žiada o podporu.

Najviac pochybností sa spája so stavom bankového sektora krajiny, ktorý je závislý od financovania z Európskej centrálnej banky. Najväčšia banka Nova Ljubljanska Banka (NLB) banka potrebuje pomoc od štátu. Jej druhým najväčším vlastníkom po Slovinsku je belgická banka KBC, ktorú tiež musela v roku 2009 zachrániť vláda.

Európska komisia v pondelok (2. júla) dočasne schválila druhú rekapitalizáciu NBL, pričom kapitálová injekcia by mala byť vo výške 382,9 milióna eur. Prvú štátnu podporu schválila v marci. Exekutíva teraz do hĺbky preskúma plány reštrukturalizácie banky, pretože má pochybnosti, že navrhované opatrenia prispejú k jej životaschopnosti bez podpory z verejných zdrojov.

Minister financií Janez Sustersic v pondelok zdôraznil, že NLB je stabilná ešte minimálne najbližší rok. „Nevidím dôvod, prečo by sme mali žiadať o pomoc pre naše banky,“ povedal podľa agentúry Bloomberg.

„V tomto smere nie je zatiaľ nič nové. So Slovinskom sme neustále v kontakte. Zatiaľ sme žiadosť (o finančnú pomoc) nedostali, takže ďalej nemáme čo k tomu povedať," povedal novinárom v Bruseli hovorca Európskej komisie Olivier Bailly.

(EurActiv/TASR)