Daň z finančných transakcií minie ďalší termín

Zdroj: PES (Flickr)

Medzi 11 krajinami, ktoré prejavili ochotu zaviesť daň z finančných transakcií (FTT) je aj Slovensko. O tejto dani už tri roky rokujú aj Rakúsko, Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Taliansko, Portugalsko, Slovinsko a Španielsko.

Európska komisia síce tlačí na 11 štátov, ktoré plánujú zaviesť kontroverznú daň z finančných transakcií, aby už uzavreli dohodu, ale podľa nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho majú k tomu ešte ďaleko. Vyhlásil to včera v Bruseli. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Komisia by rada videla dohodu do konca roka. Schäuble však novinárom pred začiatkom včerajšej schôdze ministrov financií eurozóny povedal, že je skeptický a kompromis podľa neho nie je stále na dohľad. Európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici naopak verí, že dohoda je už blízko.

Minulý mesiac predložili pripomienky k dohode Taliansko, Slovinsko a Estónsko. Schäuble upozornil, že členovia eurozóny už majú za sebou veľa rokovaní, ktoré sa vždy zasekli na technických problémoch. Podľa nemenovaných zdrojov kameňom úrazu zostávajú finančné deriváty a geografické uplatnenie dane, čo je otázka najmä pre malé krajiny, aby sa im úsilie so zavedením dane vôbec vyplatilo.

Aj dnešné rokovania sa sústredia na to, ako sa táto daň dotkne finančných derivátov, či sa na deriváty so štátnymi dlhopismi bude vzťahovať výnimka, proti čomu je napríklad Taliansko, a ako bude posudzovať trhové aktivity.

Schäuble očakáva, že rokovania sa tento rok neskončia a budú pokračovať aj v nasledujúcom roku. So zavedením dane sa pôvodne počítalo v roku 2014, neskôr bol tento termín posunutý na začiatok roka 2016 a najnovšie sa hovorí o dosiahnutí politickej dohody do konca tohto roka a zavedení dane do roku 2017.

Stúpenci dane argumentujú, že finančný sektor, ktorý mnohí považujú za zdroj nedávnej globálnej krízy, sa bude po zavedení dane správať zodpovednejšie. Kritici zase oponujú, že to zvýši jeho náklady, čo môže viesť k presmerovaniu investícií smerom od Európy.

Ak by sa dohodu o dani z finančných transakcií podarilo dosiahnuť, existovala by na základe tzv. "posilnenej spolupráce", čo je možnosť, ktorú dávajú európske zmluvy v prípade, že dohoda nie je možná v rámci celej EÚ. Proti tejto inciatívd sa na začiatku jasne postavila Veľká Británia a Švédsko. S posilnenou spoluprácou v rámci užšej skupiny krajín ale musia súhlasiť všetky členské krajiny.

EurActiv.sk/TASR