Dánsko uvažuje o prijatí eura

Krátka správa:

Nová dánska vláda chce vypísať referendum o prijatí eura. Informoval o tom portál EUbusiness. Dáni už jednotnú európsku menu raz odmietli – v referende v roku 2000. Verejná mienka sa mení a aktuálny prieskum ukázal, že 51% Dánov by euro prijalo. Proti zostáva 40% obyvateľstva.

„Vláda si myslí, že dozrel čas na zmenu stavu z roku 1993, ktorý vznikol v inom čase a za iných okolností,“ vyhlásil dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorý minulý týždeň opätovne obhájil premiérske kreslo.

Dánsko a Veľká Británia sú jediné dve krajiny, ktoré majú oficiálnu výnimku z účasti v eurozóne. Získali ju počas rokovaní o Maastrichtskej zmluve (Briti hneď v roku 1992, Dáni neskôr po odmietnutí zmluvy v referende v roku 1993).

Švédsko sa vyhýba eurozóne neoprávnene. Prijať euro sa zaviazalo pri podpise Prístupovej zmluvy v roku 1994. Doteraz tak neurobilo a vláda sa ani nechystá zmeniť anti-euro kurz. Švédi európsku menu odmietli v referende v roku 2003.

Európska komisia Švédsko niekoľkokrát kritizovala a objavili sa dokonca aj úvahy o možnej žalobe na Európskom súdnom dvore. V skutočnosti však Švédsko získalo neoficiálny štatút jedinej krajiny, ktorej Brusel nedodržanie záväzku toleruje.

Existujú aj krajiny, ktoré euro používajú, aj keď by nemali. Andora, Čierna Hora a Kosovo tým spôsobujú starosti Európskej centrálnej banke, ktorá nemá dosah na kontrolu ich fiškálnych politík. Andora už rokuje o špeciálnej zmluve, ktorá by jej umožnila euro legálne používať.

Kosovo a Čierna Hora sú však iný prípad. Kosovčania sa tradične hrdia tým, že už sú dávno v NATO aj v EÚ – krajina je plná vojakov NATO v rámci misie KFOR a ľudia platia len eurami.

Mikro-štáty San Marino, Monako a Vatikán nie sú v eurozóne, ale vďaka špeciálnej dohode s ECB môžu euro legálne používať. Majú dokonca právo raziť limitovanú edíciu vlastných euromincí.

Diskutujte: Tešíte sa na príchod eura? Obávate?