Deflácia v eurozóne aj kvôli nízkym cenám ropy

Zdroj: Reuters

Údaje Eurostatu potvrdili klesajúci trend spotrebiteľských cien naprieč celou eurozónou. Naposledy sa menová únia dostala do deflácie v roku 2009, keď sa snažila zotaviť z ekonomickej recesie po páde americkej banky Lehman Brothers.

Decembrová negatívna inflácia – 0,2%  je čiastočne spôsobená pomalým ekonomickým rastom, ale najmä nízkymi cenami ropy.

Ceny ropy Brent  ale aj americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate sa tento týždeň prepadli pod psychologickú hranicu 50 dolárov za barel, čo je najnižšia cena od apríla 2009.  Medziročne ceny energií v decembri zlacneli o 6,3%, čo je výrazne viac ako 2,6% zlacnenie odhadované v novembri.

Zo štatistík Eurostatu zároveň vyplýva, že tzv. čistá inflácia eurozóny, do ktorej sa nezapočítavajú  energie, potraviny, tabak a alkohol, v decembri medziročne vzrástla o 0,8%. Ceny potravín, alkoholických nápojov a tabaku v krajinách, ktoré platia eurom, v decembri stagnovali.  

„Ceny energií samy o sebe by mohli stlačiť mieru inflácie až na -1% v prvých mesiacoch tohto roka, v prípade, že sa nevýšia ceny ropy,“ vyjadril sa pre agentúru Reuters hlavný analytik Capital Economics Jonathan Loynes.

ECB pristúpi ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu

Guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi už naznačil, že ECB je v rámci snáh o dosiahnutie ideálnej inflácie tesne pod 2 percentami pripravená pristúpiť k nákupu vládnych dlhopisov prostredníctvom  tzv. kvantitatívneho uvoľňovania.

Jeho návrh má však tvrdého odporcu v podobe guvernéra nemeckej Bundesbanky  Jensa Weidmanna, ktorý tvrdí, že netreba zasahovať „kým sa nedostavia sekundárne efekty (nízkej inflácie).“

Weidmann si zároveň myslí, že limitovaný zásah ECB by nemal očakávaný vplyv na mieru inflácie. „Museli by sme nasadiť významne objemy, aby sme dosiahli čo i len mierny a neistý účinok,“ povedal pre Financial Times.

Draghi by podľa holandského Het Financieele Dagblad mal mať k dispozícii až tri varianty pre nákup štátnych dlhopisov.

Prvou možnosťou má byť nákup štátnych dlhopisov v pomere k základnému imaniu každého členského štátu v ECB. Druhá možnosť by umožnila ECB nakupovať iba dlhopisy s hodnotením AAA, čo malo prinútiť ostatných investorov nakupovať obligácie rizikovejších krajín. Podsedná možnosť by primäla národné banky nakupovať dlhopisy vlastných krajín, čím by sa presunulo risko z ECB na členské štáty.

Analytici sa domnievajú, že sa o konečnom návrhu bude hlasovať už počas prvého zasadnutia ECB 22. januára.

V očakávaní vyššej ponuky peňazí v obehu v dôsledku politík ECB euro tento týždeň pokleslo voči doláru na deväťročné minimum. Od júla 2014 sa tak euro prepadlo z 1,36 na 1,18 dolára. Slabé euro privítali najmä exportne orientovaní európski výrobcovia.

EurActiv.sk/Reuters/TASR