Digitálna mena Facebooku libra môže podkopať kompetencie ECB

Na archívnej snímke z 9. januára 2019 novinári a hostia si prezerajú nové priestory spoločnosti Facebook v 10-poschodovej budove v americkom meste Cambridge. Facebook plánuje založenie novej digitálnej meny. [TASR/AP/Elise Amendola]

Jej akcionári nemajú dôveru verejnosti, varoval člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch.

Facebookom ohlasovaná kryptomena libra môže podkopať schopnosť ECB nastavovať menovú politiku a Európa by podľa Merscha mala ignorovať “klamlivé sľuby” amerického koncernu.

Podľa návrhu Facebooku by mala byť jeho digitálna mena krytá štyrmi oficiálnymi menami a prístup k nej by mali mať miliardy užívateľov Facebooku. Koncern chce libru spustiť na budúci rok.

“Libra by v závislosti od úrovne jej akceptovania a od podielu eura v jej rezervnom koši mohla obmedziť kontrolu ECB nad eurom, oslabiť mechanizmus transmisie menovej politiky tým, že by ovplyvnila likvidnú pozíciu bánk v eurozóne, a podkopať medzinárodnú úlohu spoločnej meny,” uviedol Mersch.

Libra by mala byť podobne ako tradičné meny centralizovaná, avšak bez veriteľa poslednej inštancie. Navyše, ako upozornil Mersch, jej akcionári nemajú dôveru verejnosti. “Mala by byť emitovaná v 1. polroku 2020 tými istými ľuďmi, ktorí museli pred zákonodarcami v USA a Európskej únii vysvetľovať, ako prišlo k ohrozeniu našich demokracií spôsobenému tým, ako zaobchádzali s osobnými údajmi na svojej sociálnej sieti.”

Únia skúma plány Facebooku na digitálnu menu

Podľa slovenského ekonóma Juraja Karpiša by mohol regulátor skutočne zásadným spôsobom plány amerického digitálneho giganta obmedziť.

O tom, že libra je stále neznáma hovorila v nedávnom rozhovore pre EURACTIV.com aj  šéfka Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií, orgánu pre záchranu zlyhávajúcich bánk v EÚ, Elke Königová. “Som znepokojená, pretože si stále nie som istá, či je libra mena alebo nie. Nie som si istá, čo to vôbec je. Som si však vedomá, že centrálne banky vrátane ECB sa o projekt do hĺbky zaujímajú,” povedala. Libra podľa nej môže ovplyvniť množstvo vecí, vrátane stability suverénnych mien.