Dijsselbloem nahneval europoslancov. Opäť za nimi neprišiel

Dijsselbloem

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, zdroj: Európsky parlament

Poslanci Európskeho parlamentu včera na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu „jednohlasne odsúdili“ neúčasť predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema na rozprave o situácií v Grécku. Pripomenuli aj jeho nedávny výrok o „pití a ženách“.

List (a tweet) od predsedu

Dijsselbloem odmietol pozvanie poslancov na diskusiu o záchrannom programe pre Grécko už trikrát. Šéf Euroskupiny to zakaždým zdôvodnil pracovnou zaneprázdnenosťou.

Predseda EP Antonio Tajani europoslancom oznámil, že šéfovi neformálneho združenia ministrov financií eurozóny zašle protestný list.

„Aj keď zákonne nie je povinný zúčastniť sa na našej práci, od osoby, ktorá požaduje obrovské obete od gréckeho obyvateľstva, očakávame, že sa príde zodpovedať svojim zástupcom. Je to vec zdvorilosti,” zdôraznil Tajani.

Žiadajú odstúpenie…

Vedúci politických frakcií v EP označili správanie šéfa Euroskupiny za „škandalózne“ a „neprijateľné“.

Niekoľko poslancov, vrátane predsedu skupiny socialistov a demokratov (S&D) Gianniho Pittellu, vyzvalo Dijsselbloema, aby rezignoval na svoju funkciu, ďalší zas navrhli, aby bol v europarlamente označený za nežiaducu osobu.

…a nového stáleho predsedu

Líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) Guy Verhofstadt využil túto príležitosť, aby opäť pripomenul, že Euroskupina by mala mať stáleho predsedu, ktorý by bol vybraný spomedzi jedného z podpredsedov Európskej komisie a podliehal tak demokratickej kontrole europarlamentu.

Dijsselbloem je ako minister financií Holandska šéfom Euroskupiny od roku 2013. Jeho mandát končí v januári 2018, je však čoraz pravdepodobnejšie, že si túto pozíciu tak dlho neudrží.

Po porážke jeho strany v marcových voľbách s najväčšou pravdepodobnosťou končí na poste holandského ministra financií. Po udalostiach z posledných týždňov Dijsselbloem navyše, zdá sa, stráca podporu aj medzi svojimi tradičnými partnermi v Euroskupine.

Podľa zdrojov EurActivu Dijsselbloem už nemôže rátať s podporou Nemecka a ministra Wolfganga Schäubleho. Dá sa preto očakávať, že po dokončení druhého preskúmania gréckeho záchranného programu, si ministri financií eurozóny spomedzi seba vyberú nového predsedu.

Čítajte aj: Bude Kažimír šéfom euroskupiny?