Dijsselbloem v Parlamente obhajoval seba aj grécky bailout

Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem, zdroj: Európsky parlament

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem včera v Európskom parlamente čelil ostrej kritike. Europoslanci mu počas jeho vystúpenia na plenárnom zasadnutí vyčítali nielen jeho nedávne kontroverzné výroky o „pití a ženách“, ale aj súčasný stav záchranného programu pre Grécko.

S ospravedlnením nepochodil

Holandský minister financií začal svoj príhovor ospravedlnením za jeho vyjadrenia v nemeckých novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktoré mnohí interpretovali ako mierený odkaz južným štátom Únie.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/sef-euroskupiny-lutuje-slova-o-piti-zenach-odstupit-nechce/

„Nikdy nebolo mojím úmyslom niekoho uraziť,“ povedal. Priznal, že jeho výber slov bol „nešťastný“, čo ľutuje.

U poslancov však so svojím ospravedlnením nepochodil. Mnohí ho znova vyzvali, aby odstúpil z pozície predsedu neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

„Je síce pekné, že ste sa ospravedlnili, ale ak stále nechápete, že ste svojimi slovami urazili polovicu Európanov, mali by ste sa hanbiť,“ povedala nemecká europoslankyňa Ska Kellerová.

Čítajte aj: Dijsselbloem nahneval europoslancov. Opäť za nimi neprišiel

Druhé preskúmanie dokončia do konca mája

Dijsselbloem však čelil najmä otázkam o súčasnom stave gréckeho bailoutu. Poslanci upozornili na pomalý postup pri druhom preskúmaní programu, ktoré mali inštitúcie pôvodne uzavrieť ešte koncom minulého roka.

Mnohí tiež vyzvali na odpustenie časti gréckeho dlhu, vzhľadom na rozsiahle škrty, ktoré už Atény prijali, ako aj dobré hospodárske výsledky krajiny za minulý rok.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/greci-prekvapili-rozpoctovymi-vysledkami/

Predseda Euroskupiny potvrdil, že dohodu o druhej revízií programu očakáva najneskôr do konca mája, kedy sa majú ministri financií eurozóny najbližšie stretnúť.

Priznal tiež, že prebytkový cieľ na úrovni 3,5 %, ktorý od Grécka požadujú európski veritelia na ďalších desať rokov, by mohol byť postupne zmiernený.

Z eurovalu sa má stať menový fond

Dijsselbloem opäť spomenul možnosť rozšírenia právomocí Európskeho stabilizačného machanizmu (ESM).

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/sef-euroskupiny-z-eurovalu-sa-mal-stat-fond-na-styl-mmf/

Trvalý euroval by sa podľa neho v budúcnosti mohol zmeniť na akýsi Európsky menový fond, ktorý by fungoval na podobných princípoch ako Medzinárodný menový fond (MMF).

Znamená to, že by mal navrhovať, rokovať a monitorovať záchranné programy, a podobne ako MMF by zabezpečoval objektívne makroekonomické analýzy a uverejňoval hodnotiace správy o stave ekonomík v Európskej únii.