Dilema Európskej centrálnej banky

Ročná inflácia v eurozóne dosiahla vo februári 3,2%, čo je najviac od jej vzniku v roku 1999. V celej EÚ dosiahol januárový ročný cenový rast dokonca 3,4%. Zároveň sa však spomaľuje ekonomika starého kontinentu. Európska komisia znížila odhadovaný rast eurozóny na rok 2008 na 1,8% z pôvodných 2,2%. Zdôvodnila to pretrvávajúcou krízou na finančných trhoch, spomalením rastu americkej ekonomiky a rekordnými cenami ropy. Zároveň klesol indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne na 100,2 bodu z januárových 101,7. Klesla aj spotrebiteľská dôvera v trhy najmä ako následok bankových problémov (Northern Rock, Societé Generale)

“Tieto údaje vyvolávajú všeobecný názor, že spomalenie ekonomiky sa prehlbuje,” vyhlásil Clemente De Lucia, ekonóm BNP-Paribas. Výrobcom komplikuje život nielen drahá ropa, ktorá v piatok dosiahla rekordnú cenu 103, 05 dolára za barel, ale aj silné euro, ktoré v piatok dosiahlo rovnako historickú hodnotu 1,5239 dolára.

Ekonomiku by mohlo rozprúdiť zníženie úrokových sadzieb, to by však zároveň znamenalo impulz pre ešte vyššiu infláciu. ECB sa tak dostáva do dilemy – na jednej strane tlak na zníženie sadzieb od členských štátov, najmä Francúzska a na druhej strane jej prvoradý záväzok dohliadať na cenovú stabilitu eurozóny a limitovať infláciu.

Clemente De Lucia očakáva, že „ECB čoskoro pristúpi na znižovanie úrokových sadzieb,“ keďže „slabnúca ekonomika by mala pomaly ale iste tlačiť infláciu späť k úrovni 2%. „

ECB to zatiaľ nepripúšťa. Axel Weber, guvernér nemeckej centrálnej banky a člen výkonnej rady ECB vyhlásil, že „súčasné očakávania trhu v oblasti sadzieb výrazne podceňujú inflačné riziká.“ Aktuálna inflácia je vysoko nad želanou úrovňou ECB tesne pod hodnotou 2%.