Dlhová kríza v eurozóne sa zmierňuje

Euro na magnete, Flickr: Mario's Planet (CC)

Aj keď úroky ostávajú vysoké, trio úspešných aukcií je dôkazom, že nedôvera investorov voči regiónu sa zmierňuje. K upokojeniu tenzií na trhoch prispeli aj očakávané dobré výsledky záťažových testov európskych bánk.

Periférne krajiny eurozóny od začiatku dlhovej krízy zaznamenali prudký nárast nákladov na úvery. Výnosy Grécka a Írska oproti predchádzajúcej aukcii stúpli, no na druhej strane v prípade Španielska klesli. Okrem toho investori pozitívne reagovali aj na emisiu dlhopisov Portugalska a Talianska.

Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová uviedla, že úspešné aukcie sú dôkazom vracajúcej sa dôvery na trhy pred piatkovým zverejnením záťažových testov. Európa testuje 91 bánk v 20 krajinách, aby zistila, či sú schopné vyrovnať sa s ďalším prípadným hospodárskym poklesom, či stratami na vládnych dlhopisoch.

Snahou je ubezpečiť investorov vyplašených gréckou krízou, ktorá rozochvela trhy a stabilitu eurozóny. Podľa odhadov by veľké nemecké banky mali testy zvládnuť, čo by mohlo poskytnúť ďalšie zlepšenie podmienok pre periférne členské štáty eurozóny pri získavaní pôžičiek.

Podľa írskej agentúry pre riadenie štátneho dlhu National Treasury Management Agency (NTMA) si krajina zabezpečila financovanie do druhého štvrťroku 2011 aj keď očakávali, že výnosy budú nižšie. Ekonómovia ešte minulý mesiac upozorňovali, že výnos desaťročných dlhopisov musia byť pod 5 %, aby Dublin dokázal stabilizovať svoje požičiavanie. Ten však oproti júnovej emisii vyskočil zo 4,688 % na 5,537 %. Šéf NTMA John Corrigan neskrýval sklamanie a vyhlásil, že výnosy sú neuspokojivo vysoké.

(EurActiv/Reuters)