Dlhší bič na banky

Pozadie:

Doterajšie straty svetového finančného sektora spojené s americkou hypotekárnou krízou sa odhadujú na 40 miliárd amerických dolárov. Ich objem stále narastá a podľa odhadov môže dosiahnuť až 150 miliárd dolárov.

Postihnutých bánk v EÚ stále pribúda. Sú nútené odpisovať miliardy eúr zlého finančného portfólia. Mnohé z nich sú v Nemecku – Deutsche Bank, Hypo Real Estate, IKB, Sachsen LB… Berlín sa preto rozhodol konať aj na vlastnú päsť.

Otázky:

Nemeckí predstavitelia ministerstva financií sú presvedčení, že aktuálna finančná svetová kríza upozornila na slabé miesta v systéme. Tvrdia, že banky si nedokázali vytvoriť  kapitálové  rezervy adekvátne riziku, ktoré podstupovali.  Informáciu priniesol Financial Times.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück chce presadiť, aby sa bankové kapitálové rezervy priamo úmerne viazali na podstupované riziká. Kritizuje tiež skutočnosť, že bankoví manažéri sú odmeňovaní spôsobom, ktorý ich motivuje podstupovať riziko.

Steinbrück by chcel dosiahnuť, aby jeho návrhy na prísnejšie bankové pravidlá získali medzinárodnú podporu. Preto ich predloží na schôdzke siedmych ministrov financií v Tokyu tento víkend. Neskôr sa bude uchádzať aj o hlasy v EÚ a v nemeckom Bundestagu. „Medzinárodný postup by bol najlepší. Ale ak sa to nepodarí, musíme konať na európskej úrovni. A ak zlyháme aj tam z politických alebo objektívnych dôvodov, presadíme to na národnej úrovni,“ vyhlásil nemecký štátny tajomník Thomas Mirow pre FT.

Nemecko chce presadiť aj prísnejšie účtovné pravidlá pre banky. Opäť zaútočilo na ratingové agentúry – Berlín chce presadiť, aby nemohli poskytovať poradenstvo bankám na produkty, ktorým zároveň udeľujú rating.

Straty vyplývajúce z finančnej krízy už postihli viaceré nemecké banky. Deutsche Bank už musela odpísať 3,2 miliardy amerických dolárov zo svojho portfólia. Akutálne oznámila, že jej štvrťročné príjmy pred zdanením klesli o 25%. Celkový zisk pred zdanením by však tento rok mal byť 8,4 miliardy eúr, čo vedenie banky ponecháva v relatívnom optimizme.

Pozície:

Peer Steinbrück, nemecký minister financií: „Nemyslíme si, že potrebujeme Basil III. ( Basil II. je súhrn pravidiel a odporúčaní bankového dohľadu na zabezpečenie kapitálovej primeranosti bánk). Ale mali by sme mať lepšie, rýchlejšie a univerzálnejšie uplatňovanie Basel II. národnými regulátormi, ako aj posilnené existujúce požiadavky,“ vyhlásil pre FT.

Josef Ackermann, predseda predstavenstva Deutsche Bank: „Zostávame zameraní na náš rast a rozširovanie trhového podielu. Naše stratégie a obchodný model sa osvedčili, naša kapitálová základňa je silnejšia ako kedykoľvek pred tým. Napriek krátkodobej neistote, z dlhodobého hľadiska napredujeme správnym smerom. Hľadíme do budúcnosti so sebavedomím.“