Dobré a zlé správy pre európsku ekonomiku

 

Krátka správa

Mníchovský výskumný inštitút Ifo 24. augusta oznámil 2006, že index podnikateľskej klímy, ktorý zostavuje na základe prieskumu približne 7000 nemeckých firiem, už druhý mesiac po sebe klesal. Pokles zo 105,6 bodu (júl) na 105 bodov (august) je však menej rýchly, než väčšina ekonómov očakávala. Pre nemeckú, a tým aj európsku, ekonomiku je to dobrá správa.

Podnikateľská klíma dosiahla rekordný vrchol v júni, keď ju živil masívny nárast tržieb počas majstrovstiev sveta vo futbale. Spomaľujúci sa globálny rast, hrozba terorizmu, vysoké ceny ropy a plánované zvýšenie DPH v Nemecku však znížili bezprostredné očakávania.

Závery správy sú však prekvapujúco pozitívne. Iná štúdia, publikované prednedávnom nemeckých výskumným inštitútom ZEW, totiž hovorila o poklese očakávaní investorov voči Nemecku na päťročné minimum, čo viedlo k obavám o výrazné spomalenie hospodárskeho rastu v Nemecku a potenciálne celej eurozóne.

„Mnohí si mysleli, že dobré časy skončili“, povedal ekonomický analytik Dirk Schumacher z Goldman Sachs. „Augustová správa Ifo ukázala, že hospodárstvo bude stabilne rásť aj v treťom štvrťroku.“

Správa Ifo posilnila euro a utvrdila očakávania, že Európska centrálna banka bude do konca roka zvyšovať úrokovú mieru.