Dohoda s Aténami o 68 miliardách je vraj na dobrej ceste

Zdroj: Európska rada

Európska komisia (EK) uviedla, že pokrok pri rokovaní s Gréckom o novom záchrannom balíku je "uspokojivý". Dohoda je podľa Komisie možná v priebehu dvoch týždňov. Informovala o tom agentúra AP.

Atény aj veritelia dúfajú, že sa im podarí splniť ambiciózny plán a finalizujú dohodu do najbližšej veľkej splátky gréckeho dlhu (20.8.), uviedla hovorkyňa EK Mina Andreeva.

Vyjednávači EK, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) pokračujú v diskusiách s predstaviteľmi gréckej vlády.

Aj z kruhov gréckej vlády zaznelo, že Atény by sa najradšej vyhli predĺženiu rokovaní, aby nemuseli žiadať o preklenovací úver na vyrovnanie splátky ECB vo výške 3,4 miliardy eur, ktorú musia uhradiť do 20. augusta.

Grécko zápasí s prepadom

Grécka ekonomika trpí momentálne aj dôsledkami kapitálových kontrol, ktoré boli v platnosti od konca júna a mali zabrániť „nájazdom“ zneistených občanov na banky.

Tieto opatrenia mali samozrejme vážny dopad na obchod. Aténska burza po svojom pondelňajšom znovuotvorení zaznamenala veľký prepad.

Grécky premiér Tsipras je stále pod veľkým tlakom v rámci svoje strany Syriza, ktorá tvrdí, že súhlas s podmienkami tretieho záchranného balíka ide proti predvolebným sľubom.

Tsipras sa v jednej z reakcií v stredu vyjadril, že „Grécko sa muselo adaptovať na nové okolnosti“ a rokovania majú zabezpečiť, aby sa napríklad daňové bremeno rozložilo „spravodlivo“.

Tsiprasova osobná popularita v Grécku je stále relatívne vysoká. Aj z tejto pozície nevylučuje možnosť predčasných volieb, ak sa bude odpor voči opatreniam dohodnutými s veriteľmi vnútri vlády stupňovať.  

EurActiv/TASR