Dohoda o obnove EÚ si vyžiada ešte veľké úsilie, predpovedá Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a taliansky premiér Giuseppe Conte počas tlačovej konferencie na zámku Meseberg 13. júla. [Tobias Schwarz/Pool photo via AP]

Podľa nemeckej kancelárky nie je isté, či sa európski lídri dohodnú na pláne obnovy EÚ na tohtotýždňovom summite. Taliansky premiér Antonio Conte ale hovorí, že ak má byť plán úspešný, je dohoda potrebná čo najskôr.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyhlásila, že dohoda o pláne na obnovu EÚ po koronakríze si vyžaduje ešte veľké úsilie. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

To, či lídri EÚ dosiahnu túto dohodu už na tohtotýždňovom summite v Bruseli, nie je podľa nemeckej kancelárky ešte jasné.

„Na ceste, ktorú musíme prekonať, sú stále úskalia,“ povedala Merkelová po stretnutí s talianskym premiérom Giuseppem Contem na zámku Meseberg severne od Berlína. „Neviem, či (už na tomto summite) dosiahneme dohodu,“ dodala.

Zdôraznila však, že fond na obnovu EÚ musí byť „masívny“ a jeho rozsah nesmie byť zredukovaný. „Musí byť zvlášť silný, aby vyslal jasný signál, že Európa chce v týchto ťažkých časoch držať pokope,” povedala. Plán má podľa nej aj výrazný politický rozmer.

Nemecko prebralo predsedníctvo v Rade EÚ od 1. júla a má za úlohu nájsť kompromis medzi členským krajinami Únie ohľadom fondu obnovy, na ktorý si chce Európska komisia požičať 750 miliárd eur.

Michelov kompromis o záchrannom pláne: Štáty sa budú kontrolovať navzájom

Predseda Európskej rady Charles Michel navrhuje v záujme dosiahnutia dohody dať viac kontroly členským štátom nad vyplácaním prostriedkov z 750-miliardového fondu obnovy.

Ďalšou náročnou úlohou pre nemecké predsedníctvo je dosiahnutie kompromisu v otázke výšky a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ.

O oboch otázkach budú rokovať hlavy štátov a vlád členských krajín na summite EÚ v Bruseli v dňoch 17. až 18. júla.

Založenie fondu oficiálne navrhla Európska komisia; Merkelová sa však spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom podieľala na jeho príprave, pripomína AFP.

Plán zahŕňa granty pre tie členské krajiny EÚ, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou ako Taliansko. Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko však dlhodobo nesúhlasia s príliš vysokými výdavkami. Balík by na oživenie hospodárstva EÚ po kríze by mal podľa nich v záujme šetrenia zahŕňať najmä úvery, nie granty.

Conte však v pondelok trval na tom, aby EÚ v súvislosti dosiahla dohodu o pláne obnovy čo najskôr. „Musíme konať rázne, pretože z histórie sme sa poučili, že ani tá najlepšia reakcia nemá veľký význam, keď prichádza príliš pomaly,“ povedal.