Doprava a CO2: Iba technológie nestačia

Dobrovoľné klimatické záväzky výrobcov automobilov “nevyústili do dostatočného pokroku”, konštatuje Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

Svoj podiel viny na dopadoch dopravy nesú aj samotní zákazníci a pasažieri. Ak predovšetkým dopyt po nákladnej doprave rastie rýchlejšie než celá ekonomika, preprava tovarov sa stáva neefektívna. Plytvaniu emisiami nedokážu zabrániť ani moderné dopravné technológie.

V boji s klimatickými zmenami je preto nepostačujúce zamerať sa len na dopravné technológie. Transport je súčasťou širšieho rámca služieb a preto je potrebné sústrediť pozornosť aj na oblasti, z ktorých pramení.

V období 1990 – 2005 došlo k zníženiu celkovej tvorby emisií CO2 v EÚ o 7,9%. EEA je presvedčená, že miera mohla dosiahnuť až hodnotu 14%, ak by aj doprava reflektovala celospoločenské klimatické trendy a pripojila sa ku klimatickým politikám.

“Pokiaľ ide o globálne otepľovanie a emisie uhlíka, doprava bola príliš dlho čiernym pasažierom”, myslí si výkonná riaditeľka EEA, Jacqueline McGlade. Podľa nej “vlády a občania musia radikálne prehodnotiť svoj prístup k politike dopravy – ak pre nič iné, tak aspoň kvôli ochrane vlastného zdravia.” Dodáva: “Nemôžeme pokračovať v privilegovaní menej efektívnych druhov dopravy.”

Počas uplynulého týždňa kotvila v bruselskom riečnom prístave “najčistejšia loď na svete”, Victoria. Ide o technologickú novinku a jej vývoj financovala z veľkej časti EÚ. Prototyp plavidla má pomôcť znížiť klimatické dopady vnútrozemskej riečnej dopravy. Zvláštnosťou lode je jej motor. Konštruktérom sa podarilo výrazne znížiť mieru tvorby emisií, niektorých dokonca až o 98%. Súčasťou Victorie je aj špeciálny navigačný systém, ktorý napomáha optimalizovať dráhu plavby s ohľadom na čo najvyššiu rýchlosť a súčasne čo najmenšiu spotrebu paliva.

Správa EEA bola publikovaná v deň, kedy sa v Luxemburgu stretli ministri životného prostredia, aby diskutovali o znižovaní tvorby skleníkových emisií z áut. EEA predstavila svoje závery na pôde Dočasného výboru EP pre klimatické zmeny 3.3.2008. EEA vydáva hodnotenie každoročne. Cieľom aktuálneho je zamerať sa na boj proti emisiám CO2 prostredníctvom dopravných politík.