Dopravný priestupok v zahraničí? Doma vás počká účet

foto: TASR

Podľa legislatívy, ktorú ministri tento štvrtok (2. decembra) prijali budú národné úrady jednotlivých členských štátov zdieľať údaje ohľadne databáz registrovaných vozidiel. V prípade, že tak napríklad odfotia českého vodiča ako prekračuje povolenú rýchlosť vo Francúzsku, pokute neunikne.

„Zahraniční vodiči tvoria päť percent celkovej dopravy na európskych cestách, ale sú zodpovední za 15 percent porušení povolenej rýchlosti. Nuž, ak ste rýchly vodič, mám pre vás zlú správu. Skončí sa to,“ povedal eurokomisár pre dopravu Siim Kallas.

Priestupky, ktorých sa to týka, sú rýchla jazda, nepripútanie sa bezpečnostným pásom, či nezastavenie na semaforoch, ktoré podľa štatistík spôsobujú 75 percent všetkých nehôd na cestách. Zákon ale nezahŕňa pokuty za parkovanie.

Nové celoeurópske pravidlá si ešte predtým ako vstúpia do platnosti vyžadujú podporu Európskeho parlamentu. Zelení už deklarovali, že podľa nich sú návrhy príliš slabé a na ostatných europoslancov preto naliehali, aby ich posilnili keď sa celá vec dostane do Parlamentu.

„Je poľutovaniahodné, že je de facto na národných pravidlách, aby rozhodli o konečnom účte za priestupky“ spôsobené zahraničnými vodičmi, povedal europoslanec za Zelených Michael Cramer a dodal: „V Nemecku napríklad môžu majitelia vozidiel stále odmietnuť poskytnúť informácie o zodpovednom vodičovi a sa tým efektíne vyhnúť trestu.“ Cramer tiež vníma ako „poľutovaniahodnú“ skutočnosť to, že „vymáhať za hranice sa budú len pokuty vo výške viac ako 70 eur.“

Britská a dánska výnimka

zdroj: flickr, autor: FontFont

Parlamenty vo Veľkej Británii, Írsku a Dánsku sa môžu sami rozhodnúť, či prijmu tento zákon, keďže dané krajiny majú výnimku vo veci policajnej spolupráce v rámci Európskej únie. Podľa nového zákona budú vodiči pokutovaní podľa zákonov krajiny, kde spáchajú priestupok.

Niektoré členské štáty už spolupracujú. Na belgických vodičov prekračujúci povolenú rýchlosť vo Francúzsku tak pravdepodobne doma už bude čakať pokuta. Napríklad Poliaci sa však v tomto smere môžu cítiť bezpečne, akonáhle prekročia hranice svojho štátu.