Dôvera vo svetovú ekonomiku klesá

Pozadie:

Agentúra Bloomberg zisťovala názory 6 878 svojich profesionálnych užívateľov na piatich kontinentoch od 4. do 8. februára. Prieskum sa zameral na stav regionálnej a svetovej ekonomiky v čase pretrvávajúcej finančnej krízy.

Otázky:

Z prieskumu Bloombergu vyplýva, že dôvera vo svetovú ekonomiku klesá. Index medzimesačne spadol z 21 na 14,3 bodu. Situáciu ovplyvňuje dianie na svetových trhoch, ktoré následkom americkej hypotekárnej krízy stratili viac ako 6 biliónov dolárov. Medzinárodný menový fond znížil predpoveď tohtoročného svetového ekonomického rastu na 4,1%, čo je najmenej od roku 2003.

Američania vidia vyhliadky svojho regiónu najpesimistickejšie. Index znížili z 19,6 na 19,3. Domáci predaj na americkom trhu zaznamenal najrýchlejší prepad od roku 1963.

Najviac optimizmu si zachovali užívatelia v Ázii. Rovnako však zhoršili index ekonomickej dôvery z 51,5 na 43,5.

V Európe klesla dôvera vo svetovú ekonomiku zo 17,3 na 12,9 indexového bodu. Európski lídri uisťujú verejnosť, že starý kontinent je v dostatočne dobrej kondícií, aby odolal tlaku globálnej krízy: „Aj keď si neužívame také dobré časy ako pred letom, nemáme sa ani zle,“ vyhlásil v prejave 11. februára komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia.

Almunia, rovnako ako predseda EK José Barroso varujú členské štáty pred unáhlenými krokmi na oživenie ekonomiky zasiahnutej krízou. Očakávaný rast HDP v EÚ by mal byť nižší, ale ekonomika by mala napredovať. Dokazuje to aj prieskum, ktorý financovalo KPMG medzi európskymi výrobcami – až 56% spoločností v EÚ verí, že ich obrat sa v tomto roku zvýši. Opačné očakávanie malo iba 12% výrobcov.

Komisár Almunia vidí východisko zo súčasnej situácie práve v podpore konkurencieschopnosti firiem cez inovácie a v štrukturálnych reformách. Vyhlásil, že „treba zostať pevný a neuchýliť sa k jednoduchým riešeniam – zvyšovaniu verejného deficitu akonáhle sa ekonomické podmienky trochu zhoršia.“

Taktiku „zachovať pokoj“ zvolila aj Európska centrálna banka. Napriek očakávaniam analytikov sa stále nechystá znížiť základnú úrokovú sadzbu (4%), čo by mohlo zvýšiť objem peňazí na trhu.

Americká FED už znížila sadzby o 1,25 percentuálneho bodu na 3%, rovnako ako Bank of England, ktorá znížila sadzby o 25 bázických bodov na 5,25%. O to viac prekvapilo rozhodnutie švédskej národnej banky o zvýšení základnej sadzby o 25 bodov na 4,25%.

Pozície:

Jean Claude Trichet, šéf ECB: „Naše ekonomické základy sú dobré a stále si zachovávame významný rast, aj keď riziko leží na spodnej hranici. Všetci sa držíme svojej zodpovednosti. Bank of England rovnako ako FED majú svoju vlastnú zodpovednosť. Obe strany Atlantiku nie sú v rovnakej situácii.“

Jose Carlos Diez, hlavný ekonóm Intermoney SA, Madrid: „Najprv skolabovali kreditné trhy a potom sa rozvinula banková kríza, ktorá zasiahla ekonomiky všetkých regiónov. Ešte nevieme povedať, kedy sa spomalenie globálnej ekonomiky zastaví. Ja neočakávam zlepšenie skôr ako v lete 2009.“