Dovoz americkej sóje do EÚ rástol už aj pred dohodou Juncker-Trump

Predaj sóje na čínskom trhu. [EPA-EFE/WU HONG]

K nákupu väčšieho množstva americkej sóje a zemného plynu sa Únia zaviazala na minulotýždňovej schôdzke s Donaldom Trumpom. Ovdrátila tak jeho rozhodnutie zvýšiť clá na dovoz európskych automobilov.

„Európski predstavitelia mi povedali, že okamžite začnú nakupovať sóju od našich skvelých farmárov,“ napišal na Twitteri Donald Trump po minulotýždňovom stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom.

Svoje vyhlásenie by však na sociálnej sieti kľudne mohol napísať už aj pred schôdzkou so zástupcami EÚ. Množstvá americkej sóje, ktoré dováža Európska únia, rastú už dávnejšie. Dôvodom nie je politická dohoda, ale jej aktuálne nízke ceny.

Dovoz rástol už pred dohodou

Predseda Európskej komisie minulý týždeň navštívil Biely dom, aby upokojil napätie v obchodných vzťahoch so Spojenými štátmi. Komisia vnímala návštevu ako svoj úspech, nakoľko sa aj bez veľkých ústupkov podarilo presvedčiť amerického prezidenta, aby odložil avizované zvýšenie ciel na dovoz európskych automobilov.

V spoločnom vyhlásení zo stretnutia vo Washingtone sa Európska únia zaviazala, že bude nakupovať viac americkej sóje a skvapalneného zemného plynu.

„Európska únia môže dovážať viac sóje z USA, a to sa deje tak, ako sme to povedali,“ uviedol týždeň po stretnutí Juncker.

Európska komisia v stredu zverejnila najnovšie údaje, ktoré naznačujú, že dovoz sójových bôbov z USA do EÚ sa zvyšuje. V porovnaní s júlom 2017 sa ich dovoz zvýšil o 283 percent na 360 tisíc ton. Tým celkový podiel dovozu americkej sóje do EÚ narástol na 37 percent, kým v júli 2017 bol na úrovni iba 9 percent.

Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku. 

Podľa správy rastie tiež dovoz sójovej múčky z USA, ktorý je tradične nižší – v júli 2018 bolo dovezených 185 tisíc ton tohto tovaru, čo predstavuje nárast o 3,33 percenta v porovnaní s júlom 2017. USA v súčasnosti dodávajú 13 percent sójovej múčky v EÚ, v porovnaní s 0,3 percenta v júli 2017.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker, ktorý sa vo Washingtone s americkým prezidentom dohodol, že sa pokúsia o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary (okrem automobilov), zaviedol do praxe dvojmesačný mechanizmus podávania správ o vývoji obchodu so sójovými bôbmi z USA do EÚ.

„Nenútime súkromné spoločnosti, aby nakupovali viac sóje. Nechávame trhové sily, aby sa rozvíjali, čo dokazuje aj dnešná správa,“ uviedla v stredu hovorkyňa Komisie Mina Andrejevová.

Nízke ceny vďaka Číne

Ako sa píše v správe Komisie, Spojené štáty v súčasnosti ponúkajú „najkonkurencieschopnejšie ceny“ na trhu so sójou. V preklade to znamená, že ceny americkej sóje sú v tomto momente veľmi nízke. Ide o jeden z následkov obchodného sporu medzi Pekingom a Washingtonom.

Americký prezident v júni uvalil prvé clá na čínske solárne panely a veľké práčky, čo odôvodňoval ochranou domácich výrobcov. V marci nasledovali 25-percenté clá na dovoz ocele a 10-percentné clá na hliník.

Viac amerického plynu v Európe? Trumpovu dohodu s Junckerom spochybňuje trh

V Európskej únii dominuje lacný ruský plyn a politici to tak skoro nezmenia. Jedinou krajinou, ktorá sa chystá vo veľkom nakupovať LNG zo Spojených štátov, je Poľsko.

Čína odpovedala vlastnými protiopatreniami, ktoré zhŕňali aj zvýšenie ciel na americkú sóju. Nikto na svete jej pritom nedováža viac ako práve ázijská veľmoc. Na čínsky trh až do uvalenia ciel smerovalo 65 percent amerického vývozu sójových bôbov.

Čínske spoločnosti preto začali rušiť kontrakty s americkými poľnohospodármi a sústredili sa na dovoz sóje z Brazílie. Cena americkej sóje preto od mája rapídne klesla a domáci producenti sa navyše museli začať obzerať po nových trhoch.

Množstvo z nich pochádza zo štátov, kde sa americký prezident teší veľkej volebnej podpore. Pre Trumpa mal preto prísľub Únie, obzvlášť pred novembrovými voľbami do Kongresu, veľký politický význam.

Dôležité bielkoviny pre zvieratá

V spoločnom vyhlásení z 25. júla sa Juncker a Trump dohodli, že hoci budúca spolupráca v oblasti obchodu nezahŕňa poľnohospodárstvo ako rezort, EÚ a USA budú pracovať na zvýšení obchodu so sójou.

Únia a Japonsko odpovedajú na Trumpov protekcionizmus podpisom obchodnej dohody

Z najväčšej bilaterálnej dohody o voľnom obchode v histórii Európskej únie by mohol profitovať aj slovenský automobilový, poľnohospodársky a finančný sektor. 

Podľa Komisie Únia potrebuje viac sóje, ktorá slúži ako zdroj bielkovín na kŕmenie zvierat (kurčatá, ošípané, dobytok), a aj na výrobu mlieka. EÚ v súčasnosti dováža približne 30 miliónov ton sóje ročne, pretože na svojom území nemôže produkovať dostatočné množstvá. USA ponúka v súčasnosti najkonkurencieschopnejšie ceny na trhu so sójou, čo je podľa EK „príťažlivá možnosť“ pre európskych dovozcov a spotrebiteľov.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan pripomenul, že Únia a USA sú dlhoročnými partnermi a je tu priestor aj na ďalšie posilňovanie obchodných vzťahov. „Vyjadrili sme ochotu dovážať viac sójových bôbov zo Spojených štátov a toto sa už deje,“ dodal Hogan, podľa ktorého európski a americkí poľnohospodári majú výhody zo vzájomnej spolupráce.