Draghi k talianskemu rozpočtu: Verím, že sa Taliansko s Komisiou dohodne

Šéf ECB Mario Draghi. [EPA-EFE/ARMANDO BABANI]

Európska centrálna banka na októbrovom zasadnutí rozhodla o ponechaní súčasnej úrovne kľučových úrokových sadzieb. Potvrdila tiež utlmenie programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Európska centrálna banka (ECB) podľa očakávania nezmenila svoj kľúčový úrok ani menovú politiku.

Rada guvernérov na svojom štvrtkovom zasadnutí ponechala kľúčový úrok na rekordnom minime 0 percent. Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na úrovni 0,25 percenta a depozitná sadzba na – 0,4 percenta.

ECB už predtým uviedla, že kľúčové úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach dlhšie obdobie, minimálne do leta budúceho roka.

„Na základe našej pravidelnej ekonomickej a menovej analýzy sme sa rozhodli ponechať kľúčové úrokové sadzby ECB nezmenené. Naďalej očakávame, že zostanú na súčasných úrovniach prinajmenšom do konca leta 2019 a v každom prípade až dovtedy, kým to bude potrebné na zabezpečenie pokračujúceho trvalého približovania inflácie k úrovniam pod, ale v blízkosti dvoch percent v strednodobom horizonte,“ uviedol Draghi na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov.

Šéf rákúskej centrálnej banky: ECB by mala zdvihnúť kľúčovú úrokovú sadzbu

Európska centrálna banka nezvyšovala úrokové sadzby od roku 2011. Depozitná sadzba sa nachádza na úrovni -0,4 percenta. 

Program kvantitatívneho uvoľňovania pokračuje do konca roku

Európska centrálna banka zároveň zopakovala, že na konci roka zastaví svoj program stimulov vo výške 2,5 bilióna eur, napriek tomu, že sa vynárajú ďalšie riziká pre ekonomiku euroregiónu.

„Predpokladáme, že ak nové údaje potvrdia náš strednodobý inflačný výhľad, potom ukončíme čisté nákupy.“

Banka tento mesiac znížila objem financií na nákup aktív z eurozóny na 15 miliárd eur mesačne z 30 miliárd eur za mesiac, a 31. decembra ho ukončí.

Riziká ohrozujúce rastové vyhliadky eurozóny sú podľa Draghiho vyvážené. Dodal, že najväčšími rizikami zostáva protekcionizmus, zraniteľnosť rozvíjajúcich sa trhov a volatilita finančných trhov.

Inflácia zostáva podľa Draghiho utlmená, ale na konci tohto roka by sa mala zrýchliť. „Zatiaľ čo miery základnej inflácie zostávajú vo všeobecnosti potlačené, predsa len rastú z predchádzajúcich miním. Pokiaľ ide o budúcnosť, očakávame, že základná inflácia sa ku koncu tohto roka zrýchli a v strednodobom horizonte bude pokračovať v raste,“ uviedol Draghi.

Euro po Draghiho vyhláseniach posilnilo a jeho kurz voči doláru vzrástol na 1,1428 USD/EUR. Voči libre spoločná mena posilnila na 3-týždňové maximum 0,8858 GBP/EUR.

Taliansko

Prezident ECB Mario Draghi sa na štvrtkovej tlačovej konferencii tiež vyjadril k rizikám prípadného brexitu bez dohody, nárastu protekcionizmu v obchode a sporu Talianska s Európskou úniou a výšku jeho rozpočtového deficitu.

„Neistoty spojené s protekcionizmom, zraniteľnosť rozvíjajúcich sa trhov a výkyvy na finančných trhoch zostávajú hlavným zdrojom našich obáv,“ priblížil Draghi.

Vyjadril nádej, že Únia a Spojené kráľovstvo počas brexitových rokovaní nakoniec „dospejú k zdravému rozumu“ a minimalizujú tak finančné riziká spojené s bezdohodovým rozlúčením.

Jedným dychom ale varoval, že ak nič nebude nasvedčovať tomu, že sa obidve strany do 29.marca 2019 dohodnú na finálnom texte rozvodovej zmluvy, tak súkromný sektor musí zrýchliť prípravy na zníženie dôsledkov takéhoto scenára.

Brexit: Summit EÚ nepriniesol nič nové, riziko tvrdého brexitu rastie

Britská vláda je podľa premiérky Theresy Mayovej otvorená možnosti predĺženia prechodného obdobia do konca roku 2021. Tento krok však zároveň zvyšuje riziko odmietnutia prípadnej dohody britským parlamentom. 

Čo sa týka Talianska, Draghi vidí veľkú šancu, že v spore o rozpočet medzi Rímom a Bruselom príde ku kompromisu.

„Ja osobne som optimistický, že sa nájde dohoda,“ povedal Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte nad Mohanom. „Je samozrejmé, že rozpočtové pravidlá sa musia dodržovať.“ Dodal, že obe strany sa musia snažiť o dialóg.

Európska komisia v utorok (23. 10.) oficiálne odmietla návrh rozpočtu Talianska na rok 2019 a varovala pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje pre celú eurozónu. Bolo to prvé odmietnutie tohto druhu zo strany EK. Podpredseda EK Valdis Dombrovskis uviedol, že vláda „otvorene a vedome“ ignorovala svoje záväzky.

Komisia prvýkrát v histórii odmietla rozpočet členskej krajiny Únie

Európska komisia vydala negatívne stanovisko k návrhu talianskeho rozpočtu. Tvrdí, že pri rozhodovaní nemala na výber. Talianska vláda rozpočtové plány pre budúci rok napriek tomu meniť nemieni. 

Fiškálne plány Ríma predstavujú ťažké porušenia Paktu stability a rastu. Taliansko má jeden z najvyšších verejných dlhov na svete. Celkovo dosahuje 2,3 bilióna eur a v pomere k výkonu ekonomiky predstavuje vyše 130 percentného hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda napriek tomu do Bruselu poslala návrh rozpočtu, ktorý počíta s prudkým zvýšením nových dlhov na 2,4 percenta HDP, čo je trojnásobok v porovnaní s prísľubom predchádzajúceho kabinetu.

Šéfovia vládnych strán Di Maio (Hnutie piatich hviezd) a Salvini (Liga) rozhodnutie európskej exekutívy ostro skritizovali a avizovali, že Taliansko nezmení svoje rozpočtové plány.