Draghi kritizuje prípravu cyperského balíka

Prezident ECB, Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Thomas Lohnes

Šéf Euroskupiny holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem vyvolal polemiku a nervozitu na trhoch po tom, čo jeho názory v rozhovore pre Reuters a Financial Times bol interpretované ako náznak, že riešenie cyperskej záchrany by mohlo slúžiť ako model pre riešenie bankových problémov v Únii.

Prezident ECB včera (4. apríla 2013) zdôraznil, že nešlo o žiadnu šablónu. „Cyprus nie je modelom,“ vysvetlil. „Som si absolútne istý, že predsedu Euroskupiny zle pochopili,“ dodal. Zároveň skritizoval pôvodný plán uvaliť daň nielen na negarantované, ale aj garantované vklady pod 100 tisíc eur.

"Nebol to veľmi šikovný krok, ktorý bol následne rýchlo korigovaný,“ uviedol a zároveň podotkol, že zdanenie všetkých vkladov nebolo súčasťou prvotných návrhov zo strany ECB. Podľa Draghiho by garantované depozity mali ostať nedoknuteľné a najlepšie by bolo, aby v prípade, že to bude možné, neboli dotknutí žiadni vkladatelia.

Zníženie úrokovej sadzby možno už o mesiac

ECB zároveň ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej rekordne nízkej úrovni 0,75 %. Hoci ekonomika začiatkom roka vykazovala náznaky stabilizácie, ekonomický sentiment v eurozóne v marci po štyroch mesiacoch opäť klesol a podľa prieskumov výroba v bloku pokračuje v spomaľovaní. Inflácia sa zároveň zmiernila na 1,7 %, pričom sa vzďaľuje od cieľa ECB udržiavať ju tesne pod hranicou 2 %.

Podľa Draghiho ECB naďalej očakáva koncom tohto roka postupné oživenie ekonomiky, bude však pozorne sledovať indikátory o hospodárskom a menovom vývoji a ak to bude nevyhnutné, úrokové sadzby je pripravená znížiť. Vedenie banky zároveň zvažuje aj prípadné ďalšie opatrenia.

Draghi tiež informoval, že Rada guvernérov už včera (4. apríla 2013) intenzívne diskutovala o prípadnom znížení úrokových sadzieb, nakoniec sa rozhodla sadzbu zatiaľ ponechať na nezmenenej úrovni. "Do budúcnosti však nie je vylúčené jej ďalšie zníženie," upozornil s tým, že banka je v prípade potreby pripravená konať, keďže nie je isté, že dôjde k oživeniu ekonomiky eurozóny.

"V najbližších týždňoch budeme veľmi pozorne monitorovať všetky prichádzajúce informácie o ekonomickom a menovom vývoji a posudzovať ich vplyv na vyhliadky cenovej stability."

(EurActiv/TASR/Reuters)