Draghi: Rast, ale aj fiškálne úspory

Podľa Draghiho medzi podporou rastu a presadzovaním fiškálnej disciplíny nie je vôbec žiadna kontradikcia. Počas svojho včerajšieho vystúpenia v Španielsku kritizoval európskych lídrov za to, že eurozóna nemá dlhodobú víziu.

„Spoločne sme nešpecifikovali cestu eura, kde sa vidíme o desať rokov,“ vyhlásil Draghi. Zároveň sa postavil na stranu obhajcov paktu pre rast.

Medzi voličmi a investormi panuje ponurá nálada vplyvom recesie bloku, pod ktorú sa podpísali aj tvrdo presadzované úsporné opatrenia najmä zo strany Nemecka.

V nedeľu k volebným urnám pristúpia Francúzi a Gréci. Víťaz prvého kola francúzskych prezidentských volieb François Hollande postavil svoju kampaň najmä na tom, že sa po zvolení bude snažiť otvoriť zmluvu o fiškálnej disciplíne tak, aby do nej bola zakomponovaná doložka pre rast.

Draghi reagoval na tieto obavy. Vo svojom oficiálnom stanovisku rast spomenul 13-krát. „Rast a rastový potenciál v eurozóne treba podporiť rozhodnými štrukturálnymi reformami. V tomto kontexte je kľúčové sprístupnenie podnikateľských aktivít, zakladanie start-upov a nových firiem a tvorba pracovných miest,“ tvrdí prezident ECB.

Spomenul pritom opatrenia vo forme rastu platov a úpravy kapacity firiem zamestnávať nových ľudí, čo je podľa neho základom pre podporu inovácií, tvorby pracovných miest a dlhodobých vyhliadok pre rast.

Nemecký tlak

Najväčším kritikom Draghiho neštandardných opatrení je Berlín. Nielen pre minulé intervencie ECB na sekundárnych trhoch s dlhopismi, ale aj pre uvoľnenie lacných pôžičiek do finančného systému. V decembri a vo februári bankám poskytla úvery v objeme viac ako bilión eur na tri roky s úrokom 1 %.

Guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann chce, aby krajiny dali do poriadku svoje financie a nespoliehali sa na to, čo spraví ECB. Nemecko zároveň bráni aj tomu, aby banka opätovne začala s nákupom vládnych dlhopisov v snahe pomôcť Španielsku a Taliansku, ale aj ďalej znížila úrokové sadzby.

Na včerajšom zasadnutí ECB ponechala sadzbu na historickom minime 1 %. Ako vo svojom mesačnom komentári píše VÚB banka, ECB tento rok k zmene pristúpi len v prípade výrazného zhoršenia reálnej ekonomiky.

(EurActiv/Reuters)