Draghi: Silnejšie euro ohrozuje oživenie

Výmenný kurz nie je politickým cieľom ECB, tvrdí Draghi, ale napriek tomu je dôležitým hnacím faktorom budúcej inflácie v eurozóne.

„Zhodnotenie, ktoré sa odohralo od polovice roku 2012 malo samozrejme dopad na cenovú stabilitu,“ povedal Draghi Výboru EP pre hospodárske a menové záležitosti v Štrasburgu. „V súčasnom kontexte je však zhodnotený výmenný kurz rizikom pre udržateľnosť oživenia,“ dodal.

ECB čelí tlaku zo strany francúzskej vlády, aby znížila výmenný kurz eura. Ten síce od svojho tohtoročného maxima okolo 1,40 USD/EUR (údaj za  máj 2014), klesol zhruba na 1,36 USD/EUR, no podľa ekonómov je kurz stále vysoký. Aj pri súčasnej hodnote zostáva euro výrazne nad svojim historickým priemerom. Predstavuje to problém pre vývozcov z eurozóny.

K francúzskej vláde sa pridal aj Fabrice Breige z francúzskeho Airbusu, ktorý vyzýva ECB na devalváciu eura na podporu exportérov.

ECB znížila úrokové sadzby na rekordné minimum minulý mesiac. Bolo to súčasťou balíčka opatrení, ktoré mali oživiť stagnujúcu ekonomiku eurozóny.(Bližšie v článku ECB znížila úroky, chce podporiť rast eurozóny)

ECB zníži úrokové sadzby, ak to bude nevyhnutné

ECB by mohla opäť uvoľniť menovú politiku prostredníctvom ďalšieho zníženia úrokových sadzieb alebo prostredníctvom menových stimulov podobných tým, ktoré prijali americký Federálny rezervný systém a Bank of England, ak by to bolo nevyhnutné.

Tieto programy zahrňujú aj tzv. kvantitatívne uvoľňovanie, teda podporu ekonomiky prostredníctvom nákupu veľkého objemu dlhopisov a iných finančných aktív.

Väčšina ekonómov si však myslí, že Draghi a ECB touto cestou nebudú chcieť ísť. Jedným z dôvodov majú byť aj technické problémy spojené s nákupom aktív, keďže eurozónu tvorí 18 štátov.

Napriek tomu Draghi uviedol, že na takýto program má ECB mandát a mohol by sa použiť, ak by to bolo nutné.

„Vládna rada sa zhoduje v použití nekonvenčných opatrení na adresovanie rizík predĺženého obdobia príliš nízkej inflácie, ak to bude potrebné,“ povedal Draghi. „Kvantitatívne uvoľňovanie priamo spadá do nášho mandátu,“ dodal.

„Zostávam v ECB“

Na otázky, či sa šéf ECB neplánuje vrátiť do Talianska a opustiť svoj súčasný post, uviedol, že také plány nemá.

„Ja som v ECB a v ECB aj zostávam. Všetky klebety prichádzajúce možno od nejakých zaujatých strán, sú nepodložené,“ dodal.

EurActiv/TASR