Drahé euro môže vyjsť draho

Euro

Krátka správa

Prezident BusinessEurope, Ernest-Antoine Seillière, adresoval 2. októbra 2007 list Jean-Claude Junckerovi, luxemburskému premiérovi a zároveň predsedovi Euroskupiny, v ktorom sa vyslovuje za obranu záujmov eurozóny a eura po tom, čo mena aj naďalej závratne posilňuje voči iným svetovým platidlám.

Európska centrálna banka sa stretne dnes, 4.9.2007, aby prehodnotila výšku úrokovej miery, ktorej súčasná hladina je nastavená na hodnotu 4%. Seillière pred touto udalosťou v liste píše: „Prekročiac [hodnotu] 1,40 eura za americký dolár a zhodnocujúc sa voči čínskemu juanu a japonskému jenu, výmenný kurz eura dosiahol prah bolesti európskych spoločností.“

Prezident združenia obchodníkov nalieha taktiež aj na európskych členov G7 (Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Veľkú Britániu), aby otvorili tento problém počas nadchádzajúceho stretnutia krajín G7, ktoré sa uskutoční 19.-22. októbra 2007. V tejto súvislosti tvrdí, že „euro nemôže byť regulačnou premennou pri redukcii externého deficitu USA“ s tým, že dolár čelí neflexibilite menových režimov v iných častiach sveta.

Pri tejto iste príležitosti BusinessEurope nalieha aj na samotné členské krajiny EÚ, aby „si dali do poriadku svoje domovy“ a pristúpili k implementácii reforiem podporujúcich produktivitu a konkurencieschopnosť. Ak by pristúpili k týmto krokom, mohli by tým stimulovať európske spoločnosti k „investíciám a pôžičkám.“

Kritika príliš silného zhodnocovania eura z radov európskych firiem prichádza po tom, čo francúzsky prezident Nicolas Sarkozy začiatkom jesene podrobil kritike nečinnosť bankárov ECB, samotnú ECB, ale aj ministrov financií jednotlivých členských krajín. Sarkozy v tom čase obvinil spomenuté strany z toho, že nedokážu efektívne čeliť kríze na medzinárodných finančných trhoch. Mieril tým najmä na fakt, že oslabujúci sa dolár spravil francúzsky export nákladnejším.

Počas tohto týždňa taliansky premiér Romano Prodi taktiež vyjadril svoje námietky voči silnejúcemu euru a povedal, že tieto obavy s ním spoločne zdieľa aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Euroskupina pozostávajúca z 13 ministrov financií krajín eurozóny sa stretne 8. októbra 2007.