ECB drží úrokové sadzby na rekordnom minime

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Nelichotivé hospodárske vyhliadky, obnovené obavy na finančných trhoch pre stav španielskych verejných financií, možnosť recesie v eurozóne a ďalších šokov spojených s dlhovou krízou sa podpísali pod očakávané rozhodnutie ECB úrokové sadzby zatiaľ nezdvihnúť.

Zároveň však čelí výzvam, najmä z Nemecka, aby sa pripravila na ukončenie protikrízových opatrení. ECB okrem zníženia sadzieb, na tri roky uvoľnila do finančného systému viac ako bilión eur, aby tak zabránila zamrznutiu úverového toku, čo by ešte viac spomalilo ekonomiku.

Prezident ECB Mario Draghi na otázku, či sa banka pripravuje na prechod od protikrízových opatrení odvetil, že je príliš skoro na takéto úvahy. „Myslím si, že prezident ECB je ten, kto má v tomto posledné slovo.“

Aby však upokojil nemecké obavy, ubezpečil, že všetky neštandardné politiky majú len dočasnú povahu. „Všetky nevyhnutné nástroje sú dostupné na riešenie stúpajúcich rizík pre strednodobú cenovú stabilitu.“

Skupina na čele s nemeckými predstaviteľmi sa obáva práve vplyvu uvoľnených peňazí na infláciu. Tá v marci spomalila na 2,6 %, čo je však stále nad 2-percenntým cieľom ECB a viac ako odhadovali experti.

Španielska chrípka

Náklady na financovanie Španielska dnes počas aukcie dlhopisov opäť stúpli. Madrid sa pritom snaží európskych partnerov a trhy presvedčiť o tom, že sa mu podarí naplniť ciele v oblasti deficitu a zároveň čelí nevôli v uliciach.

Draghi vývoj na finančných trhoch okomentoval tým, že ide o znak toho, že periférne ekonomiky musia robiť reformy. „Trhy žiadajú ekonomiky, aby konali,“ vysvetlil.

Zároveň odmietol tvrdenia, že banky sa stávajú priveľmi závislými od úverov ECB. „Nevidíme žiadny dôkaz toho, že by boli banky závislé od ECB.“

Šéf centrálnej banky ešte minulý mesiac tvrdil, že to najhoršie z krízy sa už skončilo, avšak aktuálne hospodárske indikátory naznačujú opak. Odborníci teda neočakávajú, že ECB v blízkom čase začne sadzby dvíhať, najskôr až koncom roka. Niektorí dokonca predpokladajú, že by ich mohla ešte znížiť v prípade horších ekonomických správ.

Jurgen Michels zo Citigroup pre Reuters odhadol, že sadzby by mohli klesnúť ešte o pol percentuálneho boda na 0,5 %.

(EurActiv/Reuters)