ECB je za škrty. Okrem platov v centrálnych bankách

zdroj: http://www.flickr.com/photos/seanryan/2091261413/ cc

Viceprezident ECB Vítor Constancio vydal silne formulované vyhlásenie, v ktorom sa ECB postavila proti 25 % zníženiu platov zamestnancov národnej centrálnej banky v Bukurešti.

Rumunská vláda schválila 30. mája zákon, ktorým sa plošne znižujú platy viacerým kategóriám štátnych zamestnancov, vrátane zamestnancov rumunskej centrálnej banky (BNR) s platnosťou do 31. decembra 2010 . Cieľom je znížiť verejné výdavky a skresať deficit verejných financií na úroveň 6,8 %, ktorú rumunská vláda dohodla s Medzinárodným menovým fondom.

ECB vláde v Bukurešti vyčíta, že konzultáciu o zákone začala neskoro, až po schválení zákona v kabinete. Požiadať o názor mala pritom automaticky, kedže sa legislatíva týka aj centrálnej banky. Stanovisko ECB pripomína, že formálne zamestnanci rumunskej národnej banky nie sú zamestnancami rumunského štátu, ale sú platení z vlastných zdrojov BNR.

Členské štáty EÚ nemôžu podľa pravidiel dostať svoju národnú centrálnu banku do pozície, kedy nemá plnú kontrolu nad svojimi zamestnancami. O platoch rozhoduje predstavenstvo BNR a Európska centrálna banka prízvukuje, že autonómia v organizovaní personálnych vecí je dôležitým aspektom nezávislosti tejto bankovej inštitúcie.

V oficiálnom stanovisku k rumunskému zákonu sa ECB vôbec nevyjadruje k snahe o fiškálnu konsolidáciu cez škrty v mzdách štátnych zamestnancov, ktorú inak podporuje.

Ako pripomína denník Financial Times, prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet je veľkým obhajcom fiškálnych reštrikcií, ktoré majú obnoviť dôveru v ekonomiku a rast, no zároveň je aj veľkým zástancom zachovania nezávislosti ECB ako inštitúcie. Sám v roku 2009 zarobil 360 612 eur.