ECB: Na obzore ďalšie znižovanie sadzieb

Sedemdesiatosem ekonómov, ktorých oslovila agentúra Reuters, tvrdí, že ECB tento mesiac po pauze vo februári opäť pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb. Rovnako by podľa odhadov mala postupovať aj Bank of England z 1,5 % na 0,5 %. Znižovanie sa však s najväčšou pravdepodobnosťou na tejto úrovni nezastaví. Ekonómovia očakávajú, že ECB sa bude držať svojho sľubu, že peňažnému trhu pomôže vyzdravieť. Rovnako dúfajú, že dnes navrhne ako podporiť eurozónu v prípade, že úrokové sadzby klesnú na dno.

„Predpokladáme, že ECB svoje sadzby zníži z 2 % o 50 bodov, ale čo ľudí zaujíma oveľa viac sú potenciálne nekonvenčné opatrenia o ktorých Trichet často hovorí,“ povedal ekonóm UBS Stephane Deo. „Otázkou ostáva, čo iné by mohli urobiť? Môžu nakupovať cenné papiere, viac zasahovať do finančných trhov a hovorí sa o clearingových domoch pre zlé aktíva,“ dodal. Padol však aj názor, že Trichet bude o ďalších možnostiach zatiaľ mlčať.

Hospodárske prognózy

Centrálna banka by dnes mala zverejniť aj svoje štvrťročné ekonomické prognózy. Ekonómovia predpokladajú, že svoj decembrový odhad budú musieť skresať pre negatívny vývoj rastu HDP eurozóny, ktorý by sa mal pohybovať medzi 0,5 – 1,5 %. Rovnako by to malo byť aj v prípade inflácie, ktorá sa v roku 2009 mala podľa posledných odhadov pohybovať medzi 1,1 – 1,7 % a 1,5 – 2,1 % v roku 2010. Analytici tvrdia, že by tento rok mala klesnúť pod jedno percento.

(EurActiv / Reuters)