ECB napumpuje do krajín eurozóny stovky miliárd eur

Zdroj: TASR/AP

Centrálna banka svoj doterajší nákup dlhopisov rozšíri o vládne dlhopisy, pričom do spomalených ekonomík štátov eurozóny napumpuje stovky miliárd eur. ECB plánuje spustiť tlačenie nových peňazí od marca tohto roku.

„Nákup súkromných aj verejných cenných papierov dosiahne mesačne 60 miliárd eur. Plánujeme to robiť do konca septembra 2016,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede predseda ECB Mario Draghi.

Do tejto sumy sú započítané aj náklady na nákup zabezpečených dlhopisov (Covered Bonds), ktorý ECB spustila už vlani v októbri, a nákup cenných papierov krytých aktívami (Asset Backed Securities, ABS).

Banka po rozšírení nákupu dlhopisov tak spolu s lacnými úvermi, ktoré poskytuje komerčným bankám v eurozóne, napumpuje do hospodárstva do konca septembra 2016 viac ako jeden bilión eur.

Bývalý člen ECB Anthanasios Orphanides však uviedol, že ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu mala banka pristúpiť už oveľa skôr. „Teraz, keď sa situácia zhoršila, bude musieť centrálna banka robiť oveľa viac,“ povedal Orphanides.

ECB rozšírila svoj program nákupu dlhopisov, aby podporila slabú ekonomiku eurozóny. Miera inflácie v regióne, ktorý platí eurom, sa totiž vlani v decembri prepadla do záporných čísiel na -0,2 percenta, čo je hlboko pod cieľovou hranicou ECB, ktorá garantuje cenovú stabilitu pri inflácii na úrovni 2 percent.

Dlhopisy budú zakúpené na sekundárnom trhu v pomere k základnému imaniu ECB, čo znamená, že centrálna banka kúpi od väčších štátov viac dlhopisov ako od menších krajín.

Po ohlásení ECB euro oslabilo

Na rozhodnutie ECB o kvantitatívnom uvoľňovaní zareagovalo aj euro, ktoré opäť oslabilo a jeho kurz oproti doláru sa priblížil k jedenásťročnému minimu. Podľa agentúry Bloomberg trhy nepočítali s tým, že centrálna banka napumpuje do obehu takéto množstvo peňazí.

Kurz eura klesol vo štvrtok po oznámení ECB o pol percenta na 1,155 USD/EUR, pričom predtým zaznamenal pokles až o 0,8 percenta na 1,1513 USD/EUR, čím sa priblížil k jedenásťročnému minimu. To euro dosiahlo 16. januára. Analytici podľa TASR nevylučujú, že euro bude oslabovať aj naďalej, pričom budúci týždeň môže jeho kurz padnúť až na hranicu 1,13 USD/EUR.

Štvrtkové rozhodnutie ECB už podnietilo švajčiarsku centrálnu banku, aby sa vzdala snáh oslabovať frank, ktorý v posledných dňoch výrazne posilnil. Dánsko, ktorého koruna je viazaná na euro, bolo prinútené znížiť úrokové sadzby v očakávaní prílevu nových peňazí.

Uvoľňovanie aj napriek nesúhlasu Berlína

Šéf ECB musel nájsť kompromis medzi snahou dostať krajiny eurozóny z ekonomickej nehybnosti a nemeckým nesúhlasom pristúpiť ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.

Nemecká centrálna banka Bundesbank a Berlín tvrdia, že ECB týmto krokom umožní problematickým krajinám eurozóny, aby spomalili hospodárske reformy. Do programu kvantitatívneho uvoľňovania má byť zaradené napríklad aj Grécko, ale za prísnejších podmienok.

K rozhodnutiu  prišlo len tri dni pred gréckymi parlamentnými voľbami, ktorých favoritom je koalícia radikálnych ľavicových strán Syriza. Podľa prieskumov má šancu získať až tridsať percent hlasov. Syriza je proti pokračovaniu v politike úsporných opatrení, rovnako bojuje aj za odpísanie gréckeho dlho voči zahraničným veriteľom.

EurActiv.com/TASR