ECB nemení kurz, úroky ostávajú nulové

Mario Draghi

Európska centrálna banka včera oznámila, že úrokovú mieru ponecháva na úrovni 0 percent a bude pokračovať v programe nákupu dlhopisov. Predseda ECB zdôraznil, že na stretnutí riadiacej rady „neprebehli“ diskusie o zmene kurzu.

V poslednom čase sa objavovali špekulácie, že ECB obmedzí nákup dlhopisov. Podľa Draghiho boli tieto správy „vyhlásením niekoho, kto nemá poňatia a nemá aktuálne informácie“.

Banka nakupuje v hodnote asi 80 miliárd eur mesačne. Program by mal bežať do konca marca. Podľa Draghiho sa nehovorilo ani o predĺžení, táto diskusia je naplánovaná na december.

Prezident ECB však naznačil, že nákup nebude prerušený naraz. Namiesto toho bude „postupne obmedzený“.

Médiá na tlačovej konferencii ubezpečil, že ak to bude potrebné, banka bude naďalej „používať všetky dostupné prostriedky“ na dosiahnutie plánovanej úrovne inflácie. Minulý mesiac bol na 0,4%, cieľ ECB je tesne pod 2%.

Nemení sa ani politika úrokových mier. ECB požičiava už od marca ostatným bankám za 0 percentný úrok. Cieľom je posilniť hospodársky rast a zvýšiť úroveň inflácie. V prípade EÚ ide o historicky nízku úrokovú mieru.

Po Draghiho vyhlásení hodnota eura oproti doláru klesla na najnižšiu hodnotu od marca – na 1,0891 USD. Investori hodnotia šance na pokračovanie voľnej menovej politiky v EÚ.

Bank of England terčom kritiky

Britský náprotivok Draghiho, guvernér Bank of England Mark Carney, sa dostal do politickej prestrelky s premiérkou Theresou May. Na premiérkinu kritiku politiky banky reagoval „Nechajte ma robiť moju robotu.“ Konzervatívni poslanci jeho slová kritizovali.

Britská centrálna banka je v rozhodnutiach o menovej politike nezávislá od parlamentu od roku 1997.