ECB neprekvapila. Vyčkáva

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Akákoľvek intervencia ECB sa začne najskôr v septembri a bude podmienená súhlasom krajín, ktoré majú problémy na trhoch s prísnym dohľadom a podmienkami. Uviedol to prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

So skupovaním dlhopisov má podľa Draghiho stále problém šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Súhlas Bundesbanky (nemeckej centrálnej banky) je preto ešte otázny.

Európska centrálna banka bude ale podľa slov jej šéfa stále zvažovať aj „neštandardné opatrenia“ v riešení krízy, povedal na tlačovej konferencii po pravidelnom mesačnom stretnutí Správnej rady Draghi.

Trhy správy z Frankfurtu neohúrili

„Správna rada so svojim mandátom udržiavať v strednodobom horizonte cenovú stabilitu a s ohľadom na svoju nezávislosť v definovaní monetárnej politiky môže pristúpiť k priamym operáciám na otvorenom trhu vo veľkosti, ktorá bude zodpovedať cieľu“, vyhlásil Draghi po tom, čo sa ECB rozhodla ponechať úroky na historicky najnižšej miere 0,75 %.

Banka od marca 2010 použila už 210 miliárd eur na nákup dlhopisov v rámci momentálne neaktívneho programu SMP (Securities Markets Programme.) Dopad týchto operácií bol len obmedzený, no Draghi tvrdí, že nové snahy budú iné rozsahom aj kondicionalitou.

Akýkoľvek ďalší krok ECB ale podmieňuje tým, že eurozóna použije na tento účel najprv EFSF a ESM (dočasný a trvalý euroval).

„Vlády musia byť pripravené aktivovať ESM/EFSF na dlhopisových trhoch v prípade, že existujú výnimočné okolnosti na finančných trhoch a riziká pre finančnú stabilitu

Investori očakávali na základe Draghiho vyjadrení z minulého týždňa zo strany ECB bezprostrednejšie kroky. Euro následkom toho oslabilo. Mario Draghi bol pod obrovským tlakom investorov, európskych lídrov aj USA, aby pretavil do praxe svoje vyhlásenie, že ECB urobí všetko čo bude potrebné na to, aby ochránila euro, ktoré ohrozujú najmä vysoké náklady na obsluhu dlhu krajín v problémoch.

Vyjadrenie z Londýna, že urobí, čokoľvek čo bude potrebné v rámci svojho mandátu na ochranu meny pred kolapsom s dovetkom – „ a verte mi, bude to stačiť“ – samé osebe priniesli úľavu na trhy. ECB tlačia k rozhodným krokom aj Spojené štáty.

Americký FED tiež váha s ďalším monetárnym stimulom, no tvrdí, že takýto krok je stále v zálohe.

Nemecká centrálna banka váha

ECB tiež musí nájsť spôsob ako predať svoje plány Nemecku – najväčšej ekonomike a najväčšiemu platcovi. Bundesbanka pravidelne pripomína inflačné riziko, ktoré so sebou nesú neštandardné opatrenia ako nákup dlhopisov a obmedzenia, ktoré má ECB.

Draghi informoval, že štvrtkové stanovisko ECB podporili všetci členovia Správnej rady s jednou výnimkou – prezidenta nemeckej Bundesbanky Jensa Weidmana.

„Rozhodnutie urobiť čokoľvek na záchranu eura ako stabilnej meny bolo ale jednomyseľné“, povedal Draghi.

Je jasné a známe, že nemecká Bundesbanka má z nakupovania dlhopisov obavy. Na konečné rozhodnutie si ešte budú musieť trhy počkať. Draghi naznačil, že ak to bude potrebné Nemecko by mohlo byť v rozhodovacích orgánoch ECB prehlasované.